Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników rozgwieżdżonego bieszczadzkiego nieba na pokazy astronomiczne, które odbędą się  w Stuposianach przy Centrum Informacyjnym PGN „Bieszczady” (budynek Szkolnego Schroniska Młodzieżowego). Pokazy astronomiczne to nowa, ciekawa alternatywa  spędzania wolnego czasu w naszym regionie. Promowane w ramach Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” ciemne niebo jest jeszcze dla wielu osób nieodkrytą atrakcją. Udział w pokazach to szansa na poznanie Bieszczadów jakich jeszcze nie znacie!

 Oferta wakacyjna pokazów i obserwacji astronomicznych Obserwacje w CI

Pokazy prowadzone są przez astronoma i z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu do obserwacji nocnego nieba. Podczas imprezy będą mieli Państwo okazję obserwować najciekawsze widoczne tego dnia obiekty i zjawiska na niebie. W razie sprzyjających warunków atmosferycznych pokazy nocnego nieba na tarasie widokowym przy Centrum Informacyjnym PGN  „Bieszczady”– Stuposiany. W przypadku braku odpowiednich warunków atmosferycznych  (zachmurzone niebo) przygotowaliśmy w tych samych godzinach dla Państwa szereg prezentacji i pokazów w sali Centrum Informacyjnego Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” (budynek schroniska).

W zależności od wybranego terminu pokazy mają charakter bezpłatny bądź płatny.

Pokazy rozpoczynają się o godzinie 21:00 w sali Centrum Informacyjnego Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” (budynek schroniska).

1Ramowy program pokazów

I część – multimedialna prelekcja (45 min)

Diaporama nocnego nieba (zdjęcia i film nocnego nieba) i multimedialna prelekcja – m.in. symulacja gwiezdnego nieba na ekranie, przykładowe fotografie obiektów widocznych na niebie…

(przerwa 15 min)

II część – pokaz nocny (1h 30)

 • Będziemy uczyć się orientacji na niebie i rozpoznawania głównych gwiazdozbiorów. Posiadamy wskaźnik laserowy, który pozwala na precyzyjne i łatwe pokazywanie gwiazdozbiorów;
 • Zaobserwujemy najciekawsze zjawiska astronomiczne przez teleskopy. Będą przygotowane 2 duże teleskopy, jeden z nich jest sterowany komputerowo i wyposażony w pilot. Uczestnicy będą miały możliwość bezpośredniej obsługi tego teleskopu;
 • Pokazane zostaną Księżyc i planety: Mars i Saturn. Na Księżycu można dostrzec wyraźną jego rzeźbę terenu. Teleskop jest wyposażony w okulary o dużym powiększeniu. Dzięki temu Księżyc możemy zobaczyć jak przez szyby okienne rakiety „Apollo”.  Na planetach możemy zaobserwować czapę polarną na Marsie i pierścienie Saturna.*
 • Będzie możliwość zrobienia zdjęć Księżyca przez teleskop własnym aparatem fotograficznym lub przez komórkę, tablet itd.
 • Będziemy obserwować najciekawsze skarby na gwiaździstym niebie (mgławice, galaktyki i gromady gwiazd) za pomocą profesjonalnych teleskopów.
 • Możemy zaobserwować aktualnie widoczne komety na niebie.
 • Możemy zobaczyć również sztuczne satelity latające wokół Ziemi oraz „gwiazdy spadające”.

*w zależności od aktualnej widoczności na niebie oraz warunków atmosferycznych

UWAGA:

 1. Podane czasy trwania poszczególnych części pokazów są orientacyjne.
 2. Ze względu na specyfikę pokazów astronomicznych, termin i sposób prezentacji pokazu może ulec zmianie. Realizacja planowanego programu uzależniona jest od aktualnej pogody.
 3. W przypadku braku odpowiednich warunków atmosferycznych (kompletnie zachmurzonego nieba lub opadów deszczu) nie pozwalających nawet na obserwację Księżyca i planet, zrealizujemy program teoretyczny poszerzony. W tych samych godzinach będziemy kontynuowali pokaz w sali konferencyjnej – symulacja nocnego nieba na ekranie, zdjęcia oraz filmy nocnego nieba, prezentacja naszych teleskopów. Uczestnicy mogą się uczyć obsługiwać sprzęt astronomiczny.
 4. Niezależnie od warunków atmosferycznych, pokaz odbędzie się. Zmienić może się jedynie jego program.
 5. Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania pokazów.

Ze względu na późną porę pokazów oraz ich plenerowy charakter należy pamiętać o zabraniu ciepłej odzieży.

Daty pokazów:

04.07.2014, 18.07.2014, 25.07.2014, 28.07.2014*, 02.08.2014, 11.08.2014*, 15.08.2014, 18.08.2014*, 22.08.2014
*pokazy bezpłatne

Pokazy rozpoczynają się o godzinie 21:00 i trwaja do godziny 23:30.

Proszę pamiętać, że atraktycjość planowanych pokazów uzależniona jest ostatecznie od warukow pogodowych. Jeżeli zapowiada się ładna, bezchmurna noc, to proponuję nie odkładać decyzji uczestnictwa w pokazie na pózniejszy termin, bo nie jesteśmy w stanie zagwarantować Państwu podczas każdego pokazu idealnej aury. 🙂

Zasady udziału:

Z powodu ograniczonej liczby osób jakie mogą brać udział w pokazach (max 20 osób) wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału poprzez poniższy formularz lub telefonicznie pod numerem +48 13 461 03 13. Warunkiem udziału w pokazach jest uzyskanie potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia (telefonicznego lub e-mail). Decyduje kolejność zgłoszeń.
Osoby zainteresowane  ofertą Centrum mogą kontaktować się także z organizatorem pokazu – astronomem: Panem Pawłem Durisem, tel. +48 731 244 177.

Zgłoszenia udziału można również dokonać elektronicznie przez FORMULARZ pod adresem http://lutowiska.pl/pod-gwiazdami

Cena udziału w pokazach płatnych – 25zł/osoba (płatne na miejscu w dniu pokazu), zniżka dla dzieci 6-10 lat – 50%, dzieci do 5 lat – za darmo.
Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania pokazów.
Uwaga: Oferta przeznaczona jest dla osób indywidualnych, nie grup zorganizowanych.

Ponadto istnieje możliwość zamówienia  pokazów i obserwacji astronomicznych w dowolnym miejscu w Bieszczadach. Osoby zainteresowane mogą kontaktować się z Panem Pawłem Durisem, tel. +48 731244177,

Więcej informacji na stronie: http://lutowiska.pl/pod-gwiazdami

Miejsce

Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Stuposianach, Stuposiany 4, 38-713 Lutowiska

foto: ssmstuposiany.blogspot.com

Centrum Informacyjne Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”

Centrum Informacyjne Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”
Lokalizacja: Stuposiany 9, 38-713 Lutowiska (budynek Szkolnego Schroniska Młodzieżowego PTSM) . Centrum służy propagowaniu informacji o celach i działaniach PGN” Bieszczady” oraz jest miejscem organizacji prezentacji i pokazów astronomicznych. Na wyposażeniu Centrum znajdują się profesjonalne teleskopy do prowadzenia nocnych i dziennych obserwacji oraz sala wyposażona w sprzęt multimedialny.

UWAGA: Centrum nie ma charakteru otwartego. Wizyta w  Centrum możliwa jest podczas otwartych pokazów i prezentacji astronomicznych (patrz niżej). Ponadto Centrum oferuje organizację prezentacji, pokazów,  obserwacji , wykładów,  obozów astronomicznych i innych akcji  na zasadach komercyjnych. Osoby zainteresowane  ofertą Centrum mogą kontaktować się z opiekunem placówki: Panem  Pawłem Durisem, tel. +48 731 244 177.

Punkt widokowy nad Lutowiskami