Przed kolejnym sezonem turystycznym 20 kwietnia 2013 w Majdanie koło Cisnej odbyło się spotkanie Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Wąskotorowej z przewodnikami turystycznymi.
Zaprezentowane zostały informacje o ofercie turystycznej kolejki na rok 2013, statystyki i wyniki za rok 2012 oraz plany działań na kolejne lata. Wśród prezentacji tematycznych znalazły się prezentacje o historii bieszczadzkiej kolejki oraz prezentacja o Gwiezdnych Bieszczadach – czyli nowych produktach turystyki przyrodniczej w Parku Gwiezdnego Nieba Bieszczady.

W ramach dyskusji z uczestnikami spotkania stwierdzono, że astronomia i pokazy astronomiczne mogą być dodatkowym elementem oferty turystycznej kolejki bieszczadzkiej oraz całej gminy Cisna. Już teraz, w czasie postojów kolejki na stacjach końcowych można organizować dla turystów obserwacje Słońca połączone z prezentacjami tematycznymi. Pokazy nocne wymagają przygotowań, bo problemem są nocne przejazdy kolejki, na które obecnie nie ma pozwolenia. Możliwe jest jednak wynajęcie kolejki wieczorem (lub skorzystanie z ostatniego przejazdu), dojazd do miejsca obserwacji i powrót rano. Szczególnie interesujące może to być w okolicach Solinki i Balnicy. Można też wynająć drezynę (do 10 osób), która dowiezie osoby i sprzęt obserwacyjny w trudniej dostępne miejsca.
Dziedzictwo techniki dawnej- jakim jest bieszczadzka kolejka- połączone z najnowszą technologią jaka jest stosowana w teleskopach i urządzeniach do obserwacji nieba stanowić może bardzo innowacyjną i interesująca dla turystów propozycję spędzania czasu w Bieszczadach.

Prezentacja Gwiezdnych Bieszczadów na spotkaniu – dostępna jest na stronie:
http://prezi.com/rf0dbdebhp0a/ciuchcia-do-gwiazd/?kw=view-rf0dbdebhp0a&rc=ref-37415239

Robert Bury