Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników rozgwieżdżonego bieszczadzkiego nieba na pokazy astronomiczne. Podczas pokazu będą mieli Państwo okazję obserwować najciekawsze widoczne tego dnia obiekty i zjawiska na niebie. Pokazy prowadzone są przez astronoma, z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu do obserwacji nocnego nieba.

UWAGA pokazy będą odbywać się TYLKO w terminie od 20.-27.11.2017 r. 

Pokaz nocny – Pod Drogą Mleczną

Pokaz astronomiczny

Wspólne zdjęcia z pokazów astronomicznych

Każdą pogodą noc przygotowaliśmy dla Państwa pokazy astronomiczne „Pod Drogą Mleczną”, które rozpoczynają się  w listopadzie najwcześniej od (20.11) 16:30 (27.11 od 21:30 z względu na zachód Księżyca), pokaz trwa ok. 2 godz., konkretny czas rozpoczęcia jest ustalany podczas potwierdzenia rezerwacji miejsc.

Pokaz zawiera:
 • multimedialna prelekcja na wiodący temat pokazu.
 • zaobserwujemy gwiazdozbiory gołym okiem w ślad za wskaźnikiem laserowym 
 • już z widoczną letnią i już zimowa Droga Mleczna
 • obserwacja najpiękniejszych obiektów końcówka letniego, aktualnie jesiennego oraz zimowego nieba (gromady gwiazd, mgławice i galaktyki) przez duże teleskopy (oraz największy w Bieszczadach)
 • obserwacja planety Uran
 • Możemy zaobserwować aktualnie widoczne komety na niebie, sztuczne satelity latające wokół Ziemi oraz „gwiazdy spadające”.
 • BONUS: Pamiątka w postaci grupowego zdjęcia na tle Drogi Mlecznej (wysłane na podany adres mailowy)
Cena pokazu (płatne na miejscu) wynosi:
 • 45 zł dla osoby dorosłej, 25 zł dla dzieci 11-17 lat
 • 10 zł dla dzieci 6-10 lat, za darmo – dzieci do 5 lat
W cenie pokazu (trwa 2 godziny) jest
 • multimedialna prelekcja
 • pokaz gwiazdozbiorów oraz Drogi mlecznej gołym okiem i także sztucznych satelitów latających wokół Ziemi oraz „gwiazd spadających”
 • oglądanie gwiazd, mgławic oraz galaktyk przez duże teleskopy
 • grupowe zdjęcie na tle Drogi Mlecznej
 • Dla każdego uczestnika jest przygotowane krzesło oraz ciepły koc.

Ze względu na późną porę pokazów oraz ich plenerowy charakter należy pamiętać o zabraniu ciepłej odzieży!

Rezerwacja pokazu

Z powodu ograniczonej liczby osób jakie mogą brać udział w pokazach wymagane jest wcześniejsza rezerwacja SMS lub mailem (w tym przypadku niezbędne jest podanie numeru telefonicznego do kontaktu podczas pobytu Państwa w Bieszczadach).

 1. Wystarczy wysłać krótki SMS pod numerem +48 731 244 177 (odbiera organizator pokazu) z treścią:

  1. rekomendowane daty pokazów (np. terminy pobytu w Bieszczadach),
  2. liczba rezerwowanych miejsc dla dorosłych oraz dla dzieci
 2. Potwierdzenie przyjęcia wstępnej rezerwacji następuje tym samym kanałem co zgłoszenie.

 3. Daty pokazu są zwykle ustalane według prognozy pogody z kilkudniowym wyprzedzeniem przed planowanym terminem pokazu. Informacja o planowanej dacie pokazu, przekazywana jest najpóźniej dzień przed pokazem. Często istnieje możliwość wyboru daty pokazu spośród kilku wskazanych przez organizatora terminów.

 4. Po potwierdzeniu terminu pokazu przez osobę zamawiającą pokaz następuje rezerwacja miejsc pokazu.

Zasady ogólne

 1. Realizacja pokazów uzależniona jest od aktualnej pogody. Dlatego nie ma wyznaczonych stałych terminów pokazów, więc pokazy odbywają się 7 dni w tygodniu przez cały rok.
 2. Warunkiem organizacji pokazów są: pogodna noc i określona liczba chętnych.
 3. Warunkiem udziału w pokazach jest uzyskanie potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia (SMS lub mailem). Decyduje kolejność zgłoszeń.
 4. Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania pokazów (sms-em lub telefonicznie).
 5. W przypadku braku odpowiednich warunków atmosferycznych tzn. kompletnie zachmurzonego nieba lub opadów deszczu, pokaz nie odbędzie się – będzie potwierdzone SMS. 

Można już w tej chwili składać wstępne rezerwacje na terminy do grudnia. Wystarczy wysłać krótki SMS zawierający rekomendowane przez Państwa daty pokazów (np. terminy pobytu w Bieszczadach), orientacyjna ilość uczestników i odezwiemy się do Państwa jak będzie się termin zbliżać z propozycją konkretnych terminów pokazów. 

Ponadto istnieje możliwość zamówienia pokazów i obserwacji astronomicznych w dowolnym miejscu w Bieszczadach. Osoby zainteresowane mogą kontaktować się z organizatorem pokazów Panem Pawłem Durisem.

Uwaga: Oferta przeznaczona jest dla osób indywidualnych, nie grup zorganizowanych (poproszę o kontakt mailowy pavol.duris@gwiazdywbieszczadach.pl lub telefoniczny 731 244 177).

W razie pytań proszę dzwonić na ten sam numer 731 244 177 (odbiera organizator pokazu – Paweł Duris)

Serdecznie zapraszamy !