W piątek, 31 maja rozpoczęło działalność  Informacyjnego Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” w Stuposianach. Uroczyste otwarcie Centrum miało miejsce w samo południe,. a wzięło w nim udział  ponad 20 zaproszonych gości,  głównie partnerów Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” oraz miłośników astronomii z regionu. Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonała Pani Marta Polechońska – dyrektor ZS w Lutowiskach i jednocześnie gospodarz schroniska w którym mieści się Centrum oraz Pani Zofia Bacior – Michalska –  Sekretarz Urzędu Gminy Lutowiska.

IMG_7397Po części oficjalnej zgromadzeni goście mieli okazję zwiedzić obiekt, zobaczyć specjalistyczny sprzęt do prowadzenia obserwacji astronomiczno – przyrodniczych, sprzęt audiowizualny do przedstawiania prezentacji i wykładów oraz materiały dydaktyczne. Wysłuchali kilku specjalnie na te okazję przygotowanych prezentacji, dotyczących planowanej oferty turystycznej i edukacyjnej PGN „Bieszczady na sezon turystyczny 2013, stanu realizacji projektu „Bieszczady, Niebo i Gwiazdy”, w ramach którego wyposażono Centrum Informacyjne. Ponadto uczestnicy zobaczyć mogli porcję najnowszych zdjęć  rozgwieżdżonego bieszczadzkiego nieba. Sesje prezentacji uwieńczyła dyskusja nt. przyszłości ciemnego nieba w Bieszczadach. Na zakończenie uroczystości  przed budynkiem odbyły się pokazy słońca, realizowane z pomocą świeżo  zakupionego sprzętu do obserwacji nieba.

W godzinach wieczornych przy Centrum Informacyjnym PGN „Bieszczady” odbyły się otwarte pokazy astronomiczne, w których wzięło udział ok. 40 osób  – mieszkańców i turystów odwiedzających Bieszczady.  Prowadzącym pokazy był Pan Pavol Duris ze Słowacji, przedstawiciel Słowackiego Towarzystwa Astronomicznego.

IMG_7402Na początku spotkania, w sali wykładowej Centrum Informacyjnego przedstawiono szereg prezentacji dotyczących m.in. problematyki zanieczyszczenia sztucznym światłem, inicjatyw ochrony ciemnego nieba na świecie i dobrych praktyk pozwalających chronić ciemne niebo. Ponieważ pochmurna pogoda nie sprzyjała obserwacjom nieba, w dalszej kolejności pokazano prezentacje astronomiczne z wykorzystaniem programów komputerowych. Potem uczestnicy warsztatów przenieśli się przez budynek, gdzie odbyły się prezentacje sprzętu do prowadzenia obserwacji będącego na wyposażeniu CI PGN „Bieszczady”. Spotkanie zakończyły pokazy zdjęć ciemnego bieszczadzkiego nieba w Centrum informacyjnym.

Nieliczni uczestnicy, którzy mimo niesprzyjającej pogody wytrwali do godziny 23.00 mieli okazję obserwować pierścienie planety Saturn, która (na krótką chwilę) pokazała się zza chmur.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za przybycie i już dziś zapraszamy na kolejne pokazy, które odbędą się na początku lipca w Lutowiskach.

BNiG T.pamiatkowa1