Astroturystyka to nowy, niszowy trend w turystyce przyrodniczej i poznawczej cieszący się coraz większą popularnością w szczególności wśród mieszkańców dużych aglomeracji,  pozbawionych możliwości obserwowania nocnego nieba z powodu miejskiej łuny.

To głównie osoby o wyższym wykształceniu, poszukujące możliwości wypoczynku z dala od miast i to wypoczynku wysokiej jakości. To jednocześnie  tzw. dobry i najmniej problemowy klient – bardzo świadomy zarówno swoich potrzeb, skłonny zapłacić więcej za atrakcyjną, pakietową ofertę turystyczną. Oferta astroturystyczna to również sposób na uzupełnienie już istniejących propozycji. Dużym plusem astroturystyki jest brak konieczności posiadania drogiego sprzętu do obserwacji na miejscu. Miłośnicy obserwowania gwiazd często przyjeżdżają z własnym, zaawansowanym i sprawdzonym przez siebie wyposażeniem. Kolejnym argumentem jest możliwość wydłużenia sezonu turystycznego, od jesieni do wiosny panują najlepsze warunki do nocnych obserwacji.

To doskonała propozycja dla Bieszczadów, które zdecydowanie powinny postawić na zachowanie obecnego dziedzictwa przyrodniczego i zacząć odchodzić od turystyki masowej stawiając na turystykę kwalifikowaną z górnej półki.

To szansa, którą łatwo zaprzepaścić z powodu niekontrolowanego wzrostu zanieczyszczenia światłem. Tymczasem okazuje się, że sposoby na ochronę gwieździstego nieboskłonu nie są ani drogie, ani skomplikowane. Wystarczy tylko chcieć. I edukować.

Projekt Karpatskie Niebo

Jednym z ciekawszych realizowanych obecnie projektów związanych z turystyką jest z pewnością polsko-słowacki projekt pod tajemniczą nazwą „Karpackie niebo” (Karpatské nebo). Jego pełna nazwa brzmi: „Karpackie niebo. Rozwój produktów związanych z astronomią na terenie polsko-słowackiego pogranicza”. Jak sama nazwa wskazuje, tematem wiodącym projektu jest niezwykle ciekawe niebo, które można obserwować nad polsko-słowackim pograniczem (terytorialnie dość szeroko rozumianym). Na witrynie internetowej projektu znaleźć można całą historię działań projektowych oraz wszytskie jego publikacje i opisy produktów- inwestycji czy produktów turystycznych. Realizacja projektu rozpoczęła się 1.września.2009. Zakończenie projektu Karpackie Niebo 31. maja 2012.