Pokazy astronomiczne w Parku Gwiezdnego Nieba

Bieszczady, stały się synonimem dzikiej przyrody i również są jednym z ostatnich miejsc w Europie, gdzie wciąż występuje prawdziwie ciemne niebo, wolne od zanieczyszczeń sztucznym światłem naszej cywilizacji. Pokazy nieba odbywają się właśnie na takim miejscu.

11. sezon pokazów nieba 2023 r. dobiegł do końca – Dziękujemy że byliście z nami!

Ostatnia aktualizacja 14.01.2024 r.

Drodzy miłośnicy i pasjonaci bieszczadzkiego rozgwieżdżonego nieba. Dziękujemy za zainteresowanie pokazami nieba w tym sezonie. Dziękujemy że byliscie z nami także w tym roku.

Na ostatnim pokazie 6.11.2023 r. wspólnie pożegnaliśmy się z letnią Drogą Mleczną i przywitaliśmy zimowe gwiazdozbiory w tym Oriona 🙂

Następny sezon 2024 r. planujemy rozpocząć wiosną zależy od ilości śniegu i warunków pogodowych.
Także zapraszamy przez cały rok do naszych gospodarstw astro-turystycznych na wypoczynek z dużymi teleskopami 🙂
Są do dyspozycji w każdym domku.

Gwiezdne Dolistowie (prowadzi Edyta i Paweł) w Dwerniku
oraz
do astroturystyki Bystre 2 (do Maksa i Laury)

Program pokazu POD DROGĄ MLECZNĄ i Z PLANETAMI (sezon 2023)

CZAS – start ok g 19-21  (dokładny czas pojawi się w terminarzu po zaplanowaniu pokazu, pokaz trwa ok 2h30),
MIEJSCE – w gminie Lutowiska lub Czarna (dokładny wysyłamy w potwierdzeniu rezerwacji)

PROGRAM pokazu:

  • pokaz multimedialny (prelekcja, diaporamy) w plenerze na leżakach
  • wędrówka po gwiazdozbiorach w ślad za wskaźnikiem laserowym,
  • obserwacja przez duże teleskopy najciekawszych obiektów nocnego nieba (gwiazdy kolorowe, podwójne, gromady gwiazd, mgławice i galaktyki
  • obserwacja planet (Jowisz, Uran)
  • przeloty satelitów oraz spadających gwiazd

BONUS pamiątka z pokazu zdjęcie na tle Drogi Mlecznej

CENA – bilet normalny 120 zł/os, ulgowy 100zl (dla emerytów i studentów), dziecięcy 60 zł (dla dzieci 6-17 lat), do 5 lat za darmo. bilet rodzinny 300 zł (maks 5 os w tym maks 2 os dorosłe )
(płatność NA MIEJSCU TYLKO gotówką, nie pobieramy zaliczek, cena zawiera VAT 8%, wystawiamy paragon fiskalny lub FV na życzenie)

BARDZO WAŻNA INFORMACJAW pokazie nie można uczestniczyć z domowym zwierzętami (psy, koty itd). Nie można zabierać swojego pupila ani na sam pokaz ani zostawiać go na parkingu w samochodzie. Dziękujemy za wyrozumiałość.

Ramowy PROGRAM (2023)

Zapraszamy na obserwacje rozgwieżdżonego nieba. W wybrane noce z Drogą Mleczną lub/oraz na obserwacje Księżyca

Każdy pokaz składa się z części multimedialnej oraz praktycznej.  Będziemy uczyć się orientacji na niebie i rozpoznawania głównych gwiazdozbiorów. Posiadamy wskaźnik laserowy, który pozwala na precyzyjne i łatwe pokazywanie gwiazdozbiorów. Zaobserwujemy najciekawsze skarby na gwieździstym niebie (mgławice, galaktyki i gromady gwiazd) za pomocą dużych teleskopów lub możemy zaobserwować gołym okiem sztuczne satelity latające wokół Ziemi oraz „gwiazdy spadające”.

Będziemy obserwować najpiękniejsze obiekty nieba (gromady gwiazd, mgławice i galaktyki) przez duże teleskopy w tym przez największy w Bieszczadach.

BONUS Tylko na pokazach Drogi Mlecznej (jeśli nie ma Księżyca) będzie robione dedykowane zdjęcie (dla każdej grupy pary lub rodziny osobo) na tle Drogi Mlecznej.

Podczas Księżycowych nocy wykonujemy (dla każdego uczestnika pokazu z komórką lub tabletem) zdjęcia Księżyca przez teleskop (z pomocą prowadzącego pokaz astronoma)

Dla każdego uczestnika jest przygotowany leżak

(1h) Planetarium „na żywo” czyli pod prawdziwymi gwiazdami:
  • pokaz multimedialny (prelekcja, diaporamy) w plenerze na leżakach,
  • wędrówka po gwiazdozbiorach w ślad za wskaźnikiem laserowym,
  • obserwacja spadających gwiazd i przelatujących satelitów

(1h) obserwacja przez astronomiczne teleskopy
  • w zależności wielkości grupy mamy aż 8 teleskopów od 70 mm do 458mm (18″) średnicy obiektywu – to największy w Bieszczadach!
  • najciekawszych obiektów Drogi Mlecznej (gwiazdy kolorowe, podwójne, gromady gwiazd, mgławice) i galaktyki (są widoczne nie zależnie od fazy Księżyca!),
  • obserwacja planet – Jowisz (są widoczne chmury w atmosferze planety i jego księżyce) i planeta Saturn z pierścieniem
  • w Księżycowe noce – obserwacja „Srebrnego Globu” i kraterów na jego powierzchni, duże powiększenie pozwala na widok jak przez szyby okienne rakiety „Apollo”. Zobaczymy kratery i wyraźną rzeźbę jego terenu

(ok 0h30) BONUS Pod koniec pokazu w postaci pamiątkowego zdjęcia na tle Drogi Mlecznej LUB Księżyca wykonanego komórką przez teleskop (w zależności od rodzaju pokazu):

  • NA POKAZACH KSIĘŻYCA PAMIĄTKA w postaci zdjęcia Księżyca wykonanego przez za pomocą prowadzącego pokaz astronoma samodzielnie lub przez teleskop komórką lub tabletem

 

  • dedykowane zdjęcie dla każdej rezerwacji np. rodzinie, parze osobno
    UWAGA TYLKO na pokazach Drogi Mlecznej