Pokazy astronomiczne w Parku Gwiezdnego Nieba

Bieszczady, stały się synonimem dzikiej przyrody i również są jednym z ostatnich miejsc w Europie, gdzie wciąż występuje prawdziwie ciemne niebo, wolne od zanieczyszczeń sztucznym światłem naszej cywilizacji. Pokazy nieba odbywają się właśnie na takim miejscu.

Witamy w nowym sezonie (2024) pokazów nieba!

Sezon (2024) rozpoczynamy 1 maja i trwa do 1 listopada 2024 r.

KALENDARZ pokazów (2024):

(ostatnia aktualizacja 17 lipca 2024 08:30
Dziękujemy za zainteresowanie pokazami i za wszystkie otrzymane wiadomości. Bezzwłocznie po ZAPLANOWANIU pokazu wyślemy ZAPROSZENIE na pokaz (dot zawsze konkretnej daty)

Terminarz będzie aktualizowany codziennie.

UWAGA od 18 lipca do 31 lipca (włącznie) – NIE MA POKAZÓW
– zaplanowana PRZERWA „TECHNICZNA i KSIĘŻYCOWA” (Księżyc w okolicy pełni powoduje że Drogi Mlecznej całkowicie nie widać)

(w razie zainteresowania pokazami podczas przerwy prosimy o wiadomość – będziemy polecać kolegów po fachu organizacyjnych w tym czasie pokazy Księżycowe)
Kontynuujemy  od 1.08 pod Drogą Mleczną – liczymy na ładny sierpień pełen spadających gwiazd 🙂

UWAGA kolejna przerwa od 21 sierpnia do 1 września (włącznie) – NIE MA POKAZÓW

W KAŻDĄ POGODNĄ NOC (z wyjątkiem zaplanowanych przerw)

Planujemy z wyprzedzeniem maks 3 doby bo długoterminowe prognozy w górach po prostu nie sprawdzają się – prognoza sprawdzona: https://mapy.meteo.pl oraz odnowiona osłona https://www.meteo.pl/meteogramy )

Szczegóły pokazów (wraz z cennikiem) org. (w razie ładnej pogody) 15-16 lipca 2024 r. :
„Pokaz 2 v 1 : W pełni rozgwieżdżone niebo z letnią DROGĄ MLECZNĄ i planetą Saturn (w drugiej połowie pokazu) ORAZ dorastającego Księżyca w pierwszej połowię pokazu”

CZAS zbiorki – 22:30 (koniec pokazu o 01:00 – pokaz trwa 2h30)

MIEJSCE pokazu –  Tarnawa Niżna

PROGRAM pokazu:

  • pokaz multimedialny (prelekcja, diaporamy) w plenerze na leżakach (z NOWYMI wygodnymi poduchami 🙂
  • wędrówka po gwiazdozbiorach w ślad za wskaźnikiem laserowym,
  • obserwacja przez duże teleskopy najciekawszych obiektów nocnego nieba (gwiazdy kolorowe, podwójne, gromady gwiazd, mgławice i galaktyki
  • przeloty satelitów oraz spadających gwiazd
  • pamiątka z pokazu zdjęcie na tle Drogi Mlecznej dla każdej rezerwacji osobno (zdjęcie zostanie wysłane mailem)
  • staramy się maksymalnie skrócić czas czekania do teleskopu:  w praktyce ok 5 os na jeden teleskop
  • dysponujemy wiele zróżnicowanymi teleskopami (rożnych wielkości, rodzajów i konstrukcji (refraktory, kata-dioptryki, lustrzane itd) najmniejszy 70 średnio ok 150-250mm aż do 458mm (18″) średnicy obiektywu – to największy w Bieszczadach!

CENA – bilet normalny 200 zł/os, ulgowy 150zl (dla emerytów i studentów), dziecięcy 100 zł (dla dzieci 6-17 lat), do 5 lat za darmo. bilet rodzinny 500 zł (maks 5 os w tym maks 2 os dorosłe )
(płatność NA MIEJSCU TYLKO gotówką, nie pobieramy zaliczek, cena zawiera VAT 8%, wystawiamy paragon fiskalny lub FV na życzenie)

BARDZO WAŻNA INFORMACJA: W pokazie nie można uczestniczyć z domowym zwierzętami (psy, koty itd). Nie można zabierać swojego pupila ani na sam pokaz ani zostawiać go na parkingu w samochodzie. Dziękujemy za wyrozumiałość.

Rezerwacja miejsc

Rezerwacje na konkretną datę pokazu przyjmujemy dopiero po ZAPLANOWANIU pokazu (widnieje w kalendarzu)
Pokaz zostanie zaplanowany dopiero gdy szansa na ładną noc jest według naszej oceny min 50%

Na chwilę obecną JEDYNIE drogą mailową (przepraszamy za utrudnienie)

  1. W razie zainteresowania dowolną datą prosimy o wysłanie maila. 
  2. Dopiero po ZAPLANOWANIU pokazu (widnieje w kalendarzu) wyślemy ZAPROSZENIE na pokaz (na każdą otrzymaną wiadomość jeśli daty zgadzają się) Jednocześnie oferta pojawi się na stronie jeśli różni się od standardowej.
  3. Rezerwować można i bez zaproszenia po pojawieniu się oferty / terminu w kalendarzu.
  4. Dopiero w ZAPROSZENIU wysyłamy wszystkie szczegoly z możliwością REZERWACJI miejsc dot konkretnej daty pokazu

Ostatnia aktualizacja 28.06.2024 r. 10:00

Ramowy PROGRAM (2024)

Zapraszamy na obserwacje rozgwieżdżonego nieba. W wybrane noce z Drogą Mleczną lub/oraz na obserwacje Księżyca

Każdy pokaz składa się z części multimedialnej oraz praktycznej.  Będziemy uczyć się orientacji na niebie i rozpoznawania głównych gwiazdozbiorów. Posiadamy wskaźnik laserowy, który pozwala na precyzyjne i łatwe pokazywanie gwiazdozbiorów. Zaobserwujemy najciekawsze skarby na gwieździstym niebie (mgławice, galaktyki i gromady gwiazd) za pomocą dużych teleskopów lub możemy zaobserwować gołym okiem sztuczne satelity latające wokół Ziemi oraz „gwiazdy spadające”.

Będziemy obserwować najpiękniejsze obiekty nieba (gromady gwiazd, mgławice i galaktyki) przez duże teleskopy w tym przez największy w Bieszczadach.

BONUS Tylko na pokazach Drogi Mlecznej (jeśli nie ma Księżyca) będzie robione dedykowane zdjęcie (dla każdej grupy pary lub rodziny osobo) na tle Drogi Mlecznej.

Podczas Księżycowych nocy wykonujemy (dla każdego uczestnika pokazu z komórką lub tabletem) zdjęcia Księżyca przez teleskop (z pomocą prowadzącego pokaz astronoma)

Dla każdego uczestnika jest przygotowany leżak

(1h) Planetarium „na żywo” czyli pod prawdziwymi gwiazdami:
  • pokaz multimedialny (prelekcja, diaporamy) w plenerze na leżakach,
  • wędrówka po gwiazdozbiorach w ślad za wskaźnikiem laserowym,
  • obserwacja spadających gwiazd i przelatujących satelitów

(1h) obserwacja przez astronomiczne teleskopy
  • w zależności wielkości grupy mamy aż 8 teleskopów od 70 mm do 458mm (18″) średnicy obiektywu – to największy w Bieszczadach!
  • najciekawszych obiektów Drogi Mlecznej (gwiazdy kolorowe, podwójne, gromady gwiazd, mgławice) i galaktyki (są widoczne nie zależnie od fazy Księżyca!),
  • obserwacja planet – Jowisz (są widoczne chmury w atmosferze planety i jego księżyce) i planeta Saturn z pierścieniem
  • w Księżycowe noce – obserwacja „Srebrnego Globu” i kraterów na jego powierzchni, duże powiększenie pozwala na widok jak przez szyby okienne rakiety „Apollo”. Zobaczymy kratery i wyraźną rzeźbę jego terenu

(ok 0h30) BONUS Pod koniec pokazu w postaci pamiątkowego zdjęcia na tle Drogi Mlecznej LUB Księżyca wykonanego komórką przez teleskop (w zależności od rodzaju pokazu):

  • NA POKAZACH KSIĘŻYCA PAMIĄTKA w postaci zdjęcia Księżyca wykonanego przez za pomocą prowadzącego pokaz astronoma samodzielnie lub przez teleskop komórką lub tabletem

 

  • dedykowane zdjęcie dla każdej rezerwacji np. rodzinie, parze osobno
    UWAGA TYLKO na pokazach Drogi Mlecznej