Pokazy astronomiczne w Parku Gwiezdnego Nieba

Witamy w sezonie 2023 r.

(aktualizowane w piątek 04.08.2023 r.)

dziękujemy za zainteresowanie pokazami nieba w tym sezonie. Bieszczady, stały się synonimem dzikiej przyrody i również są jednym z ostatnich miejsc w Europie, gdzie wciąż występuje prawdziwie ciemne niebo, wolne od zanieczyszczeń sztucznym światłem naszej cywilizacji. Pokazy nieba odbywają się właśnie na takim miejscu.

Zasady planowania pokazów nieba:

  1. Pokazy organizowane są w każdą pogodną noc (na nie liczne wyjątki – inf z wyprzedzeniem na stronie) do końca października
  2. Pokazy uzależnione są od pogody dlatego:
  3. Terminy planujemy i publikujemy w terminarzu na bieżąco na podstawie dostępnych prognoz pogody ICM (z wyprzedzeniem 2-5 nocy)

Zasady rezerwacji miejsc:

  1. jeśli termin został zaplanowany poprosimy o maila z prośbą o zarezerwowanie miejsc na konkretny termin (uwaga ilość miejsc jest ograniczona)
  2. W razie zainteresowania terminami których nie ma zaplanowanych na stronie, prosimy o wysłanie maila z datami które Państwa interesują (Wyślemy odpowiedź dopiero gdy pokaz zostanie zaplanowany lub pojawi się możliwość rezerwacji online)

Terminarz na najbliższe noce

29.07-4.08 | PRZERWA W POKAZACH 29.07-4.08 (miedzy 29.07-4.08 Drogi Mlecznej nie widać)
05.08 21:00 | POKAZ „2 w 1” tzn DROGI MLECZNEJ i później KSIĘŻYCA z planetami Jowisz i Saturn | POKAZ ZAPLANOWANY | ZAPRASZAMY DO REZERWACJI***
06.08 | CHMURY i DESZCZ
07.08 | CHMURY i DESZCZ

kolejne noce zostaną zaplanowane na podstawie aktualnej prognozy pogody

***UWAGA Z względu na bardzo duże zainteresowanie pokazem (ilość miejsc jest ograniczona) stosujemy sprawiedliwy system:

  • Do 5.08 g 13 liczy się kolejność zgłoszeń (data i czas pierwszego maila od Państwa) – pierwszeństwo mają najstarsze zapytania o pokaz 5.08
  • Po 5.08 g 13 przyjmujemy rezerwacje na bieżąco (o ile zostaną wolne miejsca) lub zapisujemy do kolejki
  • Na wszystkie zapytania zainteresowanych pokazem 5.08 zostali wysłane zaproszenia mailem 4.08 o g 19
  • Potwierdzenie rezerwacji lub zapisanie do kolejki proszę oczekiwać dopiero w piątek o g 13 (dotyczy wszystkich zapytań bez wyjątku)
  • Ilość wolnych miejsc ciągle ulega zmianie dlatego niestety nie jesteśmy w stanie zagwarantować wolne miejsca w czasie otrzymania odpowiedzi 5.08 po g 13.

W razie zainteresowania konkretnymi terminami w sierpniu, prosimy o wysłanie maila z datami które Państwa interesują (Wyślemy odpowiedź dopiero gdy pokaz zostanie zaplanowany lub pojawi się możliwość rezerwacji online)

Program pokazu „2 w 1” Drogi Mlecznej i Księżyca* z Saturnem i Jowiszem

* Księżyc wschodzi w połowie pokazu dlatego doświadczymy i widok rozgwieżdżonego nieba i Księżyca

LOKALIZACJA – zbiórka o 21:00 na parkingu obok naszego obserwatorium plenerowego w pobliżu Tarnawy Niżnej (dokładny adres poniżej)

PROGRAM pokazu (trwa od 2 do 3h):

  • pokaz multimedialny (prelekcja, diaporamy) w plenerze na leżakach
  • wędrówka po gwiazdozbiorach w ślad za wskaźnikiem laserowym,
  • obserwacja przez duże teleskopy najciekawszych obiektów nocnego nieba (gwiazdy kolorowe, podwójne, gromady gwiazd, mgławice i galaktyki
  • obserwacja planety Saturn z pierścieniem oraz Jowisz pod koniec pokazu
  • obserwacja Księżyca i kraterów na jego powierzchni, duże powiększenie pozwala na widok jak przez szyby okienne rakiety „Apollo”. Zobaczymy kratery i wyraźną rzeźbę jego terenu
  • przeloty satelitów oraz spadających gwiazd

BONUS pamiątka z pokazu zdjęcie na tle Drogi Mlecznej ORAZ zdjęcia Księżyca przez teleskop z komórką lub tabletem (z pomocą prowadzącego pokaz astronoma)

CENA pokazu 5.08 – bilet normalny 120 zł/os, ulgowy 100zl (dla emerytów i studentów), dziecięcy 60 zł (dla dzieci 6-17 lat), do 5 lat za darmo. bilet rodzinny 300 zł (maks 5 os w tym maks 2 os dorosłe )
(płatność NA MIEJSCU TYLKO gotówką, nie pobieramy zaliczek, cena zawiera VAT 8%, wystawiamy paragon fiskalny lub FV na życzenie)

BARDZO WAŻNA INFORMACJAUprzejmie proszę o zapoznanie się z zasadami udziału i wskazówkami dojazdu:
https://www.gwiezdnebieszczady.pl/witamy-na-pokladzie-2023/

W pokazie nie można uczestniczyć z domowym zwierzętami (psy, koty itd). Nie można zabierać swojego pupila ani na sam pokaz ani zostawiać go na parkingu w samochodzie. Dziękujemy za wyrozumiałość.

Ramowy PROGRAM (2023)

Zapraszamy na obserwacje rozgwieżdżonego nieba. W wybrane noce z Drogą Mleczną lub/oraz na obserwacje Księżyca

Każdy pokaz składa się z części multimedialnej oraz praktycznej.  Będziemy uczyć się orientacji na niebie i rozpoznawania głównych gwiazdozbiorów. Posiadamy wskaźnik laserowy, który pozwala na precyzyjne i łatwe pokazywanie gwiazdozbiorów. Zaobserwujemy najciekawsze skarby na gwieździstym niebie (mgławice, galaktyki i gromady gwiazd) za pomocą dużych teleskopów lub możemy zaobserwować gołym okiem sztuczne satelity latające wokół Ziemi oraz „gwiazdy spadające”.

Będziemy obserwować najpiękniejsze obiekty nieba (gromady gwiazd, mgławice i galaktyki) przez duże teleskopy w tym przez największy w Bieszczadach.

BONUS Tylko na pokazach Drogi Mlecznej (jeśli nie ma Księżyca) będzie robione dedykowane zdjęcie (dla każdej grupy pary lub rodziny osobo) na tle Drogi Mlecznej.

Podczas Księżycowych nocy wykonujemy (dla każdego uczestnika pokazu z komórką lub tabletem) zdjęcia Księżyca przez teleskop (z pomocą prowadzącego pokaz astronoma)

Dla każdego uczestnika jest przygotowany leżak

(1h) Planetarium „na żywo” czyli pod prawdziwymi gwiazdami:
  • pokaz multimedialny (prelekcja, diaporamy) w plenerze na leżakach,
  • wędrówka po gwiazdozbiorach w ślad za wskaźnikiem laserowym,
  • obserwacja spadających gwiazd i przelatujących satelitów

(1h) obserwacja przez astronomiczne teleskopy
  • w zależności wielkości grupy mamy aż 8 teleskopów od 70 mm do 458mm (18″) średnicy obiektywu – to największy w Bieszczadach!
  • najciekawszych obiektów Drogi Mlecznej (gwiazdy kolorowe, podwójne, gromady gwiazd, mgławice) i galaktyki (są widoczne nie zależnie od fazy Księżyca!),
  • obserwacja planet – Jowisz (są widoczne chmury w atmosferze planety i jego księżyce) i planeta Saturn z pierścieniem
  • w Księżycowe noce – obserwacja „Srebrnego Globu” i kraterów na jego powierzchni, duże powiększenie pozwala na widok jak przez szyby okienne rakiety „Apollo”. Zobaczymy kratery i wyraźną rzeźbę jego terenu

(ok 0h30) BONUS Pod koniec pokazu w postaci pamiątkowego zdjęcia na tle Drogi Mlecznej LUB Księżyca wykonanego komórką przez teleskop (w zależności od rodzaju pokazu):

  • NA POKAZACH KSIĘŻYCA PAMIĄTKA w postaci zdjęcia Księżyca wykonanego przez za pomocą prowadzącego pokaz astronoma samodzielnie lub przez teleskop komórką lub tabletem

 

  • dedykowane zdjęcie dla każdej rezerwacji np. rodzinie, parze osobno
    UWAGA TYLKO na pokazach Drogi Mlecznej