Pokazy astronomiczne w Parku Gwiezdnego Nieba

Karuzel, Nowości

AKTUALNIE | ZAPLANOWANE POKAZY | PROGRAM | LOKALIZACJA | WAŻNE INFORMACJE | REZERWACJA MIEJSC

Dziękujemy za zainteresowanie pokazami nieba.
Zakończyliśmy już 9. sezon – od wiosny do końca października serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników rozgwieżdżonego, bieszczadzkiego nieba na autorskie pokazy astronomiczne.
Do zobaczenia na wiosnę 2022 r.

Zapraszamy serdecznie także do naszego Gwiezdnego Dolistowia w Dwerniku, otwarte jest przez cały rok, nasi goście maja do dyspozycji teleskopy astronomiczne do samodzielnych obserwacji nieba. Zapraszamy , Paweł i Edyta –organizatorzy pokazów nieba

Bieszczady, stały się synonimem dzikiej przyrody i również są jednym z ostatnich miejsc w Europie, gdzie wciąż występuje prawdziwie ciemne niebo, wolne od zanieczyszczeń sztucznym światłem naszej cywilizacji. Pokazy nieba odbywają się właśnie na takim miejscu.

PROGRAM

Zapraszamy na obserwacje rozgwieżdżonego nieba. W wybrane noce z Drogą Mleczną lub/oraz na obserwacje Księżyca i planet.

Każdy pokaz składa się z części multimedialnej oraz praktycznej.  Będziemy uczyć się orientacji na niebie i rozpoznawania głównych gwiazdozbiorów. Posiadamy wskaźnik laserowy, który pozwala na precyzyjne i łatwe pokazywanie gwiazdozbiorów. Zaobserwujemy najciekawsze skarby na gwieździstym niebie (mgławice, galaktyki i gromady gwiazd) za pomocą dużych teleskopów lub możemy zaobserwować gołym okiem sztuczne satelity latające wokół Ziemi oraz „gwiazdy spadające”.

Podczas nocy kiedy nie ma Księżyca na niebie (widok w pełni rozgwieżdżonego nieba) lub do pierwszej kwadry będziemy obserwować najpiękniejsze obiekty nieba (gromady gwiazd, mgławice i galaktyki) przez duże teleskopy w tym przez największy w Bieszczadach.

BONUS Na każdym pokazie Drogi Mlecznej będzie robione dedykowane zdjęcie (dla każdej grupy pary lub rodziny osobo) na tle Drogi Mlecznej.

Podczas Księżycowych nocy istnieje możliwość wykonania (dla każdego uczestnika pokazu) zdjęcia Księżyca przez teleskop komórką, tabletem (z pomocą prowadzącego pokaz astronoma)

Dla każdego uczestnika jest przygotowany leżak, dla każdej grupy (pary lub rodziny podchodzącej razem do teleskopów) astronomiczna latarka z czerwonym światłem 

(1h) Planetarium „na żywo” czyli pod prawdziwymi gwiazdami:
 • pokaz multimedialny (prelekcja, diaporamy) w plenerze na leżakach,
 • wędrówka po gwiazdozbiorach w ślad za wskaźnikiem laserowym,
 • obserwacja spadających gwiazd i przelatujących satelitów

(1h) obserwacja przez astronomiczne teleskopy
 • w zależności wielkości grupy mamy aż 7 teleskopów od 70 mm do 458mm (18″) średnicy obiektywu – to największy w Bieszczadach!
 • najciekawszych obiektów Drogi Mlecznej (gwiazdy kolorowe, podwójne, gromady gwiazd, mgławice) i galaktyki (są widoczne nie zależnie od fazy Księżyca!),
 • obserwacja planet – Jowisz (są widoczne chmury w atmosferze planety i jego księżyce) i planeta Saturn z pierścieniem
 • w Księżycowe noce – obserwacja „Srebrnego Globu” i kraterów na jego powierzchni, duże powiększenie pozwala na widok jak przez szyby okienne rakiety „Apollo”. Zobaczymy kratery i wyraźną rzeźbę jego terenu

(ok 0h30) BONUS Pod koniec pokazu w postaci pamiątkowego zdjęcia na tle Drogi Mlecznej LUB Księżyca wykonanego komórką przez teleskop (w zależności od rodzaju pokazu):

 • NA POKAZACH KSIĘŻYCA PAMIĄTKA w postaci zdjęcia Księżyca wykonanego przez za pomocą prowadzącego pokaz astronoma samodzielnie lub przez teleskop komórką lub tabletem

 

 • NOWOŚĆ w tym sezonie: dedykowane zdjęcie dla każdej rezerwacji np. rodzinie, parze osobno na GWIEZDNEJ SOFĘ 🙂 
  UWAGA TYLKO na pokazach Drogi Mlecznej

ZAINTERESOWANIE DOWOLNYM TERMINEM

W razie zainteresowania konkretnymi (i innymi niż zaplanowanymi) terminami także prosimy o e-mail na pokazy@gwiezdnebieszczady.pl
Nie odpisujemy na każdy e-mail od razu tylko dopiero po zaplanowaniu pokazu w podanym przez Państwa terminie. Wówczas wyślemy w odpowiedzi szczegóły pokazu lub potwierdzenie rezerwacji. Dziękujemy za cierpliwość.

Zapraszamy serdecznie
Paweł i Edyta
organizatorzy pokazów nieba

Menu