Pokazy astronomiczne w Parku Gwiezdnego Nieba

Karuzel, Nowości

AKTUALNIE | ZAPLANOWANE POKAZY | PROGRAM | LOKALIZACJA | WAŻNE INFORMACJE | REZERWACJA MIEJSC

Dziękujemy za zainteresowanie pokazami nieba.
Już 9. sezon – od wiosny do końca października serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników rozgwieżdżonego, bieszczadzkiego nieba na autorskie pokazy astronomiczne.

Zapraszamy serdecznie, Paweł i Edyta –organizatorzy pokazów nieba

Bieszczady, stały się synonimem dzikiej przyrody i również są jednym z ostatnich miejsc w Europie, gdzie wciąż występuje prawdziwie ciemne niebo, wolne od zanieczyszczeń sztucznym światłem naszej cywilizacji. Pokazy nieba odbywają się właśnie na takim miejscu.

Zapraszamy na pokazy nieba do plenerowego Obserwatorium „Ryś” w Tarnawie Niżnej. To zupełnie nowe miejsce z wyjątkowo ciemnym niebem, dedykowane do obserwacji gwiezdnego nieba na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Do końca października pokazy odbywają się wyłącznie w Tarnawie Niżnej.

AKTUALNA SYTUACJA

Droga Mleczna powoli ustępuje dorastającemu Księżycu dlatego kolejne noce z Drogą Mleczną pod pełni rozgwiezdzonym niebem będą od 24.10 (dopiero po pełni Księżyca). Aktualnie zapraszamy na pokazy „Gwiazd, Księżyca i planet”. Droga Mleczna od środy będzie gorzej widoczna natomiast gwiazdy i gwiazdozbiory są bardzo ładnie widoczne. Dopiero w okolicy pełni Księżyca (+/- 3 noce przed i po pełni) jest niewidoczna.
— ostatnia aktualizacja 15.10 15:30

ZAPLANOWANE POKAZY

Zapraszamy w tym tygodniu na pokazy „Gwiazd, Księżyca i planet”rezerwację przyjmujemy na pokazy@gwiezdnebieszczady.pl
Od 24.10 zapraszamy znów na pokazy „Drogi Mlecznej, gwiazdozbiorów i planet”

TERMIN | MIEJSCA | PROGNOZA
piątek 15.10 19:00 | ładna noc
| WOLNE MIEJSCA | Potwierdzamy, pokaz dziś 15.10 odbędzie się
sobota 16.10 19:00 | ładna noc lub chmury | WOLNE MIEJSCA (szansa 50:50, w sobotę wcześnie rano aktualizujemy na podstawie prognoz pogody)
niedziela 17.10 19:00 | (czekamy na aktualizację prognozy)
poniedziałek 18.10 19:00 | (czekamy na aktualizację prognozy)

Kolejne pokazy zostaną zaplanowane (tutaj) na bieżąco według prognoz pogody (zwykle 2-3 doby wcześniej).
aktualizacja 15.10  15:30 – aktualizowane 3 razy na dobę według modelu ICM https://m.meteo.pl/lutowiska/60

PROGRAM

Zapraszamy na obserwacje rozgwieżdżonego nieba z Drogą Mleczną lub/oraz (w wybrane noce) obserwacje gwiazd, Księżyca i planet.

Rozpoczęcie pokazu (w tym tygodniu) jest o 19:15, odbieramy Państwa z parkingu 19:00, zalecany przyjazd na parking 18:30-45, ew. potwierdzenie lub odwołanie pokazu (kwestia akt pogody) pojawi się na stronie maks do 16:30. Trwanie pokazu razem 2h

Każdy pokaz składa się z części multimedialnej oraz praktycznej.  Będziemy uczyć się orientacji na niebie i rozpoznawania głównych gwiazdozbiorów. Posiadamy wskaźnik laserowy, który pozwala na precyzyjne i łatwe pokazywanie gwiazdozbiorów. Zaobserwujemy najciekawsze skarby na gwieździstym niebie (mgławice, galaktyki i gromady gwiazd) za pomocą dużych teleskopów lub możemy zaobserwować gołym okiem sztuczne satelity latające wokół Ziemi oraz „gwiazdy spadające”.

Podczas nocy kiedy nie ma Księżyca na niebie (widok w pełni rozgwieżdżonego nieba) lub do pierwszej kwadry będziemy obserwować najpiękniejsze obiekty nieba (gromady gwiazd, mgławice i galaktyki) przez duże teleskopy w tym przez największy w Bieszczadach.

BONUS Na każdym pokazie Drogi Mlecznej będzie robione dedykowane zdjęcie (dla każdej grupy pary lub rodziny osobo) na tle Drogi Mlecznej.

Podczas Księżycowych nocy istnieje możliwość wykonania (dla każdego uczestnika pokazu) zdjęcia Księżyca przez teleskop komórką, tabletem (z pomocą prowadzącego pokaz astronoma)

Dla każdego uczestnika jest przygotowany leżak, dla każdej grupy (pary lub rodziny podchodzącej razem do teleskopów) astronomiczna latarka z czerwonym światłem 

(1h) Planetarium „na żywo” czyli pod prawdziwymi gwiazdami:
 • pokaz multimedialny (prelekcja, diaporamy) w plenerze na leżakach,
 • wędrówka po gwiazdozbiorach w ślad za wskaźnikiem laserowym,
 • obserwacja spadających gwiazd i przelatujących satelitów

(1h) obserwacja przez astronomiczne teleskopy
 • w zależności wielkości grupy mamy aż 7 teleskopów od 70 mm do 458mm (18″) średnicy obiektywu – to największy w Bieszczadach!
 • najciekawszych obiektów Drogi Mlecznej (gwiazdy kolorowe, podwójne, gromady gwiazd, mgławice) i galaktyki (są widoczne nie zależnie od fazy Księżyca!),
 • obserwacja planet – Jowisz (są widoczne chmury w atmosferze planety i jego księżyce) i planeta Saturn z pierścieniem
 • w Księżycowe noce – obserwacja „Srebrnego Globu” i kraterów na jego powierzchni, duże powiększenie pozwala na widok jak przez szyby okienne rakiety „Apollo”. Zobaczymy kratery i wyraźną rzeźbę jego terenu

(ok 0h30) BONUS Pod koniec pokazu w postaci pamiątkowego zdjęcia na tle Drogi Mlecznej LUB Księżyca wykonanego komórką przez teleskop (w zależności od rodzaju pokazu):

 • NA POKAZACH KSIĘŻYCA PAMIĄTKA w postaci zdjęcia Księżyca wykonanego przez za pomocą prowadzącego pokaz astronoma samodzielnie lub przez teleskop komórką lub tabletem

 

 • NOWOŚĆ w tym sezonie: dedykowane zdjęcie dla każdej rezerwacji np. rodzinie, parze osobno na GWIEZDNEJ SOFĘ 🙂 
  UWAGA TYLKO na pokazach Drogi Mlecznej (znów od 24.10)

CENNIK

Cena 80 zł/os, ulgowy 40zl (dla dzieci 6-17 lat), do 5 lat za darmo

(cena zawiera VAT 8%, wystawiamy paragon fiskalny lub FV na życzenie)
Parking jest za darmo.
Płatność na miejscu tylko gotówką (uprzejmie proszę o przygotowanie dokładnej kwoty).

LOKALIZACJA

Pokazy odbywają się w plenerowym Obserwatorium „Ryś” w Tarnawie Niżnej.
(dokładny link do map Google gdzie dokładnie dojechać i zostawić samochód wysyłamy w potwierdzeniu rezerwacji).

Tarnawa Niżna (wieś) znajduje się w dolinie górnego Sanu w najdzikszej części Bieszczadów.
Dlatego i niebo jest w tej okolicy najbardziej rozgwieżdżone. Dzięki temu można tam doświadczyć prawdziwą magie nieba.

WAŻNE INFORMACJE

 • Zalecamy przybyć na miejsce zbiorki (parking) już o 18:30 ponieważ
 • z parkingu odbieramy wszystkich uczestników dokładnie o 18:45 i razem ruszamy na miejsce obserwacji oddalonego od parkingu ok 500 m. Dlatego niezbędne są odpowiednie BUTY turystyczne (najlepiej nieprzemakalne) z bieżnikiem.
 • Do miejsca obserwacji oddalonego od parkingu (ok 500m) prowadzi szlak (droga leśna) po łące dostępna tylko na piechotę (ok 7 min). Choć przewyższenie jest małe (ok 15m), dojście na miejsce wymaga sprawności fizycznej oraz niezbędne są nieprzemakalne turystyczne buty!
 • Bardzo przydatna jest również czołówka lub latarka (wystarczy i ta w komórce)
 • Z doświadczenia ostatnich pokazów widzimy że wiele osób MARZNIE na pokazach, zwłaszcza dzieci. Proszę o zabranie BARDZO CIEPŁYCH ubrań (kurtka, polar, czapka) ponieważ temperatura nocą spada poniżej 2 st.C.
 • Nie można uczestniczyć z psem, bardzo nam przykro, regulamin BdPN nie pozwala na wejście na teren Parku Narodowego z psem

To prawdziwy „koniec świata” dlatego proszę pamiętać żeby:

 1. nie zapomnieć dokumenty dla kierowcy i pasażerów (dowód osobisty wystarczy) w razie kontroli drogowej – patrolującą strażą graniczną ponieważ Tarnawa znajduje się blisko granicy z Ukrainą
 2. drogą często spacerują dzikie zwierzęta (na odcinku Stuposiany – Muczne – Tarnawa proszę jechać bardzo ostrożnie),
 3. asfalt z wybojami – ostatni odcinek drogi (Muczne – Tarnawa ok 5km), aktualizacja 2.10: „wszystkie dziury na drodze zostały zasypane, dziękujemy 🙂 „
 4. brak zasięgu (lub tylko ukraiński) za Mucznym (gdzie jest pełen zasięg i LTE).

REZERWACJA MIEJSC

Do uruchomienia systemu przyjmujemy rezerwacje wyłącznie e-mailem. Przepraszamy za utrudnienie. Intensywnie pracujemy na nowym systemie rezerwacyjnym.

 1. W razie zainteresowania zaplanowanym pokazem, uprzejmie prosimy rezerwację drogą mailową na pokazy@gwiezdnebieszczady.pl. Proszę wskazać na który dzień i ile miejsc zarezerwować dla Państwa.
 2. Ilość miejsc jest ograniczona dlatego decyduje kolejność rezerwacji. Rezerwacje przyjmujemy na bieżąco.
 3. W dzień pokazu rezerwację zamykamy ok g 17

ZAINTERESOWANIE DOWOLNYM TERMINEM

W razie zainteresowania konkretnymi (i innymi niż zaplanowanymi) terminami także prosimy o e-mail na pokazy@gwiezdnebieszczady.pl
Nie odpisujemy na każdy e-mail od razu tylko dopiero po zaplanowaniu pokazu w podanym przez Państwa terminie. Wówczas wyślemy w odpowiedzi szczegóły pokazu lub potwierdzenie rezerwacji. Dziękujemy za cierpliwość.

REZYGNACJA

Ostateczna decyzja przybycia Państwa na pokaz należy do Państwa. Można zrezygnować w dowolnym momencie.
W razie rezygnacji z przyjazdu uprzejmie proszę o inf zwrotną (mail) żeby mieli szanse załapać się i kolejni chętni czekający w kolejce na pokaz.

ODWOŁANIE POKAZU

Prognoza może i często ulega zmianie. Dlatego OSTATECZNIE potwierdzamy lub odwołujemy pokaz (TUTAJ) w dzień pokazu najpóźniej 2 godziny przed rozpoczęciem pokazu (obecnie o 16:30, jeśli prognoza jest stabilna i wcześniej ok g 14)

Pokaz odwołujemy tylko w przypadku kiedy według naszej opinii i doświadczeń (na podstawie animacji zdjęć satelitarnych oraz prognozy pogody meteorogramu ICM https://m.meteo.pl/lutowiska/60, https://mapy.meteo.pl – model jest aktualizowany 4 razy na dobę, ok g 1, 7, 13 oraz g 19) są warunki niesprzyjające (długotrwale całkowite zachmurzenie, zbliżający się deszcz lub burza).
Nawet kiedy prognoza jest sprzyjająca, mogą występować anomalie i trudno przewidzieć lokalne zjawiska.

PODSUMOWANIE

 • Rozpoczęcie pokazu jest o 19:15, odbieramy Państwa z parkingu 19:00, zalecany przyjazd na parking 18:30-45, ew. potwierdzenie lub odwołanie pokazu (kwestia akt pogody) pojawi się na stronie maks do 16:30.
 • zainteresowanie dowolnym terminem (tzw. wstępną rezerwację) można wysłać (mailem) kiedykolwiek. Po zaplanowaniu pokazu w podanym przez Państwa terminie wyślemy w odpowiedzi zaproszenie na pokaz.
 • zwykle z wyprzedzeniem 2-3doby na podstawie prognoz pogody pokaz zostanie zaplanowany (informujemy tutaj na stronie).
 • po zaplanowaniu terminu: przyjmujemy rezerwacje miejsc na konkretny termin. Można rezerwować miejsca na pokaz (mailem) TYLKO jeśli pokaz został zaplanowany (tutaj na stronie).
 • 2h przed pokazem (maks do g 17): zamykamy rezerwację i pojawi się tutaj na stronie ostateczne potwierdzenie czy pokaz odbędzie się (kwestia ew zmian pogody). Proszę zaczekać na OSTATECZNE POTWIERDZENIE zanim wyruszycie Państwo w drogę
 • w dowolnym momencie: można rezygnować z pokazu –  uprzejmie proszę o inf zwrotną (mail) żeby mieli szanse załapać się i kolejni chętni czekający w kolejce na pokaz

Zapraszamy serdecznie
Paweł i Edyta
organizatorzy pokazów nieba

Menu