Pokazy astronomiczne w Parku Gwiezdnego Nieba

Witamy w sezonie 2023 r.

dziękujemy za zainteresowanie pokazami nieba w tym sezonie. Bieszczady, stały się synonimem dzikiej przyrody i również są jednym z ostatnich miejsc w Europie, gdzie wciąż występuje prawdziwie ciemne niebo, wolne od zanieczyszczeń sztucznym światłem naszej cywilizacji. Pokazy nieba odbywają się właśnie na takim miejscu.

Zasady planowania pokazów nieba:

 1. Pokazy organizowane są w każdą pogodną noc (na nie liczne wyjątki – inf z wyprzedzeniem na stronie) do końca października
 2. Pokazy uzależnione są od pogody dlatego:
 3. Terminy planujemy i publikujemy w terminarzu na bieżąco na podstawie dostępnych prognoz pogody ICM (z wyprzedzeniem 1-3 doby)

Zasady rezerwacji miejsc:

Bardzo dziękujemy za zainteresowanie pokazami nieba. Miejsce na pokaz można sobie zarezerwować na następujących zasadach:

 1. Kiedykolwiek można wysłać maila z konkretnymi terminami do końca sezonu, które Państwa interesują. UWAGA wysłanie takiego maila do nas nie gwarantuje rezerwację miejsca ani ustawianie się do kolejki.
 2. Po zaplanowaniu pokazu wysyłamy zaproszenie na pokaz na wszystkie zapytania dot tego terminu możliwością rezerwacji miejsc (NIE mylić z potwierdzeniem rezerwacji) Jeśli Państwo podaliście więcej terminów, wysyłamy zaproszenie tylko raz, jeśli wchodzą w grę i kolejne daty potem trzeba samemu sprawdzać na bieżąco kolejne terminy na stronie). Nie gwarantujemy że taki mail fizycznie dotrze do Państwa. W każdej chwili można wejść na stronę i sprawdzić na bieżąco gdy termin (który interesuje Państwa) zbliża się.
 3. Od momentu pojawienia się zaplanowanego pokazu w terminarzu poniżej można mailowo składać rezerwacje (i bez zaproszenia).
 4. Rezerwacje są potwierdzane w kolejności otrzymania wiadomości po zaplanowaniu terminu aż do momentu wyczerpania wolnych miejsc. I potem można składać rezerwację ustawianiem się w kolejce.
 5. UWAGA wysyłamy tylko i wyłącznie potwierdzenie rezerwacji. NIE odpowiadamy na zapytania (prośby o rezerwację) które nie doszli do skutku z powodu braku miejsc (otrzymujemy ogromne ilości zapytań i fizycznie nie mamy takich możliwości). Jeśli Państwo nie otrzymaliście odpowiedz na zapytanie i na stronie widnieje status BRAK WOLNYCH MIEJSC oznacza to ze rezerwacja nie została potwierdzona.
 6. Nie potwierdzamy mailowo potwierdzenie zapisu do kolejki. To następuje automatycznie. Gdy zwolni się miejsc bezzwłocznie potwierdzamy kolejne rezerwacje z kolejki.

Bardzo dziękujemy za wyrozumiałość.

Terminarz na najbliższe noce

Po deszczowej sobocie zapowiada się okno pogodowe, bardzo ładny wieczór,ostatni pokaz Pod Droga Mleczna został zaplanowany.

Ostatnia aktualizacja 22.09 20:00

piątek 22.09 | ZACHMURZENIE DUŻE | NIE MA POKAZU – decyzja ostateczna
sobota 23.09 20:30 | BARDZO ŁADNĄ pierwsza polowa NOCY | ostatni POKAZ w tym miesiącu ZAPLANOWANY | ZAPRASZAMY DO REZERWACJI
sobota 24.09 | DESZCZ | NIE MA POKAZU

24.09-3.10 NIE MA POKAZÓW – jest zaplanowana przerwa „księżycowo-techniczna” w pokazach.  Droga Mleczna nie będzie widoczna z względu na blask Księżyca w okolicy pełni, potem kontynuujemy pokazy od 4.10 do 23 października !
W tym roku wydłużamy sezon zimowy –
kontynuujemy od grudnia 🙂 specjalną oferta zimową

Program pokazu: POD DROGĄ MLECZNĄ i PLANETAMI

NOWE MIEJSCE POKAZU: w pobliżu miejscowości CZARNA GÓRNA  (dokładne wskazówki dojazdu wysilamy w zaproszeniu)

PROGRAM pokazu (od 20:30, trwa ok 2h30):

 • pokaz multimedialny (prelekcja, diaporamy) w plenerze na leżakach
 • wędrówka po gwiazdozbiorach w ślad za wskaźnikiem laserowym,
 • obserwacja przez duże teleskopy najciekawszych obiektów nocnego nieba (gwiazdy kolorowe, podwójne, gromady gwiazd, mgławice i galaktyki
 • obserwacja planety Saturn z pierścieniem oraz Jowisz pod koniec pokazu
 • przeloty satelitów oraz spadających gwiazd

BONUS pamiątka z pokazu zdjęcie na tle Drogi Mlecznej

CENA – bilet normalny 120 zł/os, ulgowy 100zl (dla emerytów i studentów), dziecięcy 60 zł (dla dzieci 6-17 lat), do 5 lat za darmo. bilet rodzinny 300 zł (maks 5 os w tym maks 2 os dorosłe )
(płatność NA MIEJSCU TYLKO gotówką, nie pobieramy zaliczek, cena zawiera VAT 8%, wystawiamy paragon fiskalny lub FV na życzenie)

BARDZO WAŻNA INFORMACJAW pokazie nie można uczestniczyć z domowym zwierzętami (psy, koty itd). Nie można zabierać swojego pupila ani na sam pokaz ani zostawiać go na parkingu w samochodzie. Dziękujemy za wyrozumiałość.

Ramowy PROGRAM (2023)

Zapraszamy na obserwacje rozgwieżdżonego nieba. W wybrane noce z Drogą Mleczną lub/oraz na obserwacje Księżyca

Każdy pokaz składa się z części multimedialnej oraz praktycznej.  Będziemy uczyć się orientacji na niebie i rozpoznawania głównych gwiazdozbiorów. Posiadamy wskaźnik laserowy, który pozwala na precyzyjne i łatwe pokazywanie gwiazdozbiorów. Zaobserwujemy najciekawsze skarby na gwieździstym niebie (mgławice, galaktyki i gromady gwiazd) za pomocą dużych teleskopów lub możemy zaobserwować gołym okiem sztuczne satelity latające wokół Ziemi oraz „gwiazdy spadające”.

Będziemy obserwować najpiękniejsze obiekty nieba (gromady gwiazd, mgławice i galaktyki) przez duże teleskopy w tym przez największy w Bieszczadach.

BONUS Tylko na pokazach Drogi Mlecznej (jeśli nie ma Księżyca) będzie robione dedykowane zdjęcie (dla każdej grupy pary lub rodziny osobo) na tle Drogi Mlecznej.

Podczas Księżycowych nocy wykonujemy (dla każdego uczestnika pokazu z komórką lub tabletem) zdjęcia Księżyca przez teleskop (z pomocą prowadzącego pokaz astronoma)

Dla każdego uczestnika jest przygotowany leżak

(1h) Planetarium „na żywo” czyli pod prawdziwymi gwiazdami:
 • pokaz multimedialny (prelekcja, diaporamy) w plenerze na leżakach,
 • wędrówka po gwiazdozbiorach w ślad za wskaźnikiem laserowym,
 • obserwacja spadających gwiazd i przelatujących satelitów

(1h) obserwacja przez astronomiczne teleskopy
 • w zależności wielkości grupy mamy aż 8 teleskopów od 70 mm do 458mm (18″) średnicy obiektywu – to największy w Bieszczadach!
 • najciekawszych obiektów Drogi Mlecznej (gwiazdy kolorowe, podwójne, gromady gwiazd, mgławice) i galaktyki (są widoczne nie zależnie od fazy Księżyca!),
 • obserwacja planet – Jowisz (są widoczne chmury w atmosferze planety i jego księżyce) i planeta Saturn z pierścieniem
 • w Księżycowe noce – obserwacja „Srebrnego Globu” i kraterów na jego powierzchni, duże powiększenie pozwala na widok jak przez szyby okienne rakiety „Apollo”. Zobaczymy kratery i wyraźną rzeźbę jego terenu

(ok 0h30) BONUS Pod koniec pokazu w postaci pamiątkowego zdjęcia na tle Drogi Mlecznej LUB Księżyca wykonanego komórką przez teleskop (w zależności od rodzaju pokazu):

 • NA POKAZACH KSIĘŻYCA PAMIĄTKA w postaci zdjęcia Księżyca wykonanego przez za pomocą prowadzącego pokaz astronoma samodzielnie lub przez teleskop komórką lub tabletem

 

 • dedykowane zdjęcie dla każdej rezerwacji np. rodzinie, parze osobno
  UWAGA TYLKO na pokazach Drogi Mlecznej