Pokazy astronomiczne w Parku Gwiezdnego Nieba 2022 r.

Karuzel, Nowości

Zdjęcie: Widok Drogi Mlecznej z Obserwatorium Ryś pod koniec maja

AKTUALNIE | ZAPLANOWANE POKAZY | PROGRAM i CENNIK | LOKALIZACJA | WAŻNE INFORMACJE | REZERWACJA MIEJSC

Dziękujemy za zainteresowanie pokazami nieba.
Rozpoczynamy 10. sezon – od maja do końca października serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników rozgwieżdżonego, bieszczadzkiego nieba na autorskie pokazy astronomiczne.

Zapraszamy serdecznie, Paweł i Edyta –organizatorzy pokazów nieba

Bieszczady, stały się synonimem dzikiej przyrody i również są jednym z ostatnich miejsc w Europie, gdzie wciąż występuje prawdziwie ciemne niebo, wolne od zanieczyszczeń sztucznym światłem naszej cywilizacji. Pokazy nieba odbywają się właśnie na takim miejscu.

Zapraszamy na pokazy nieba do plenerowego Obserwatorium „Ryś” w Tarnawie Niżnej. To miejsce z wyjątkowo ciemnym niebem, dedykowane do obserwacji gwiezdnego nieba na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

AKTUALNIE

Zapraszamy w każdą pogodną noc. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja miejsc. Wysłanie zgłoszenia uczestnictwa w pokazie nie jest jednoznaczne z rezerwacja miejsc na pokazie. Rezerwacja miejsc następuję po zwrotnym potwierdzeniu uczestnictwa. W razie zainteresowania poprosimy o wiadomość na pokazy@gwiezdnebieszczady.pl

ZAPLANOWANE POKAZY

Zapraszamy po pełni Księżyca pod Drogę Mleczną (do 15 sierpnia nie widać Drogi Mlecznej) będzie widoczna z planetami Mars, Jowisz i Saturn” Pokazy rozpoczynają się 21:00 (druga połowa sierpnia) trwają 2g i odbywają się w każdą pogodną noc. Gwiazdozbiory oraz obiekty Drogi Mlecznej (gromady gwiazd, mgławice) i galaktyki są przepięknie widoczne przez nasz największy teleskop. PAMIĄTKA z pokazu: (po 15 sierpnia) zdjęcie na tle Drogi Mlecznej

Ostateczne potwierdzenie lub odwołanie pokazu (kwestia akt pogody w dzień pokazu) pojawi się TUTAJ na stronie najpóźniej o 19:00 w razie stabilnej prognozy i wcześniej.

 

AKTUALNIE: NIE MA ZAPLANOWANYCH POKAZÓW:
1) NIE SPRZYJAJĄCA trudno przewidywalna POGODA (dostępne prognozy ulegają szybciej zmianie nawet kilka razy za dobę) sporo chmur, mgły po deszczu i przelotne opady,
2)  okolica PEŁNI KSIĘŻYCA powoduje że Drogi Mlecznej nie widać (dopiero po 15 sierpnia)

PODSUMOWUJĄC: z wymienionych powodów ostatni pokaz odbył się 5 sierpnia i z akt. prognoz wynika że poprawa pogody nastąpi lub w środę 17tego ew w czwartek 18 sierpnia

W razie ładnej pogody pokazy będą kontynuować po 16 sierpnia — dalej czekamy na akt prognoz pogody

Prace nad nową stroną nadał wydłużają się dlatego prosimy o rezerwacje droga mailową na zaplanowane terminy. Przepraszamy za utrudnienia w rezerwacji miejsc. Uruchomienie systemu rezerwacyjnego razem z nową stroną będzie na początku sierpnia i będzie pozwalał na składanie rezerwacji w tym wstępnych na dowolny termin do końca sezonu.

Notujemy WSZYSTKIE zapytania Państwa (od sierpnia do końca sezonu). Na mail NIE odpowiadamy od razu (nie mamy takich możliwości fizycznych ponieważ otrzymujemy ogromną ilość maili dziennie) Dopiero po opublikowaniu systemu rezerwacyjnego  wyślemy odpowiedz na WSZYSTKIE zapytania o możliwości rezerwacji na konkretną datę przez nową stronę

aktualizacja 14.08 10:00 aktualizowane według modelu ICM https://m.meteo.pl/lutowiska/60

PROGRAM

Zapraszamy na obserwacje rozgwieżdżonego nieba. W wybrane noce z Drogą Mleczną lub/oraz na obserwacje Księżyca

Rozpoczęcie pokazu (początek sierpnia) o 21:30 Dlatego zalecamy przyjazd na parking ok 21:15

Każdy pokaz składa się z części multimedialnej oraz praktycznej.  Będziemy uczyć się orientacji na niebie i rozpoznawania głównych gwiazdozbiorów. Posiadamy wskaźnik laserowy, który pozwala na precyzyjne i łatwe pokazywanie gwiazdozbiorów. Zaobserwujemy najciekawsze skarby na gwieździstym niebie (mgławice, galaktyki i gromady gwiazd) za pomocą dużych teleskopów lub możemy zaobserwować gołym okiem sztuczne satelity latające wokół Ziemi oraz „gwiazdy spadające”.

Podczas nocy kiedy nie ma Księżyca na niebie (widok w pełni rozgwieżdżonego nieba) lub do pierwszej kwadry będziemy obserwować najpiękniejsze obiekty nieba (gromady gwiazd, mgławice i galaktyki) przez duże teleskopy w tym przez największy w Bieszczadach.

BONUS Tylko na pokazach Drogi Mlecznej (jeśli nie ma Księżyca) będzie robione dedykowane zdjęcie (dla każdej grupy pary lub rodziny osobo) na tle Drogi Mlecznej.

Podczas Księżycowych nocy wykonujemy (dla każdego uczestnika pokazu z komórką lub tabletem) zdjęcia Księżyca przez teleskop (z pomocą prowadzącego pokaz astronoma)

Dla każdego uczestnika jest przygotowany leżak

(1h) Planetarium „na żywo” czyli pod prawdziwymi gwiazdami:
 • pokaz multimedialny (prelekcja, diaporamy) w plenerze na leżakach,
 • wędrówka po gwiazdozbiorach w ślad za wskaźnikiem laserowym,
 • obserwacja spadających gwiazd i przelatujących satelitów

(1h) obserwacja przez astronomiczne teleskopy
 • w zależności wielkości grupy mamy aż 8 teleskopów od 70 mm do 458mm (18″) średnicy obiektywu – to największy w Bieszczadach!
 • najciekawszych obiektów Drogi Mlecznej (gwiazdy kolorowe, podwójne, gromady gwiazd, mgławice) i galaktyki (są widoczne nie zależnie od fazy Księżyca!),
 • obserwacja planet – Jowisz (są widoczne chmury w atmosferze planety i jego księżyce) i planeta Saturn z pierścieniem
 • w Księżycowe noce – obserwacja „Srebrnego Globu” i kraterów na jego powierzchni, duże powiększenie pozwala na widok jak przez szyby okienne rakiety „Apollo”. Zobaczymy kratery i wyraźną rzeźbę jego terenu

(ok 0h30) BONUS Pod koniec pokazu w postaci pamiątkowego zdjęcia na tle Drogi Mlecznej LUB Księżyca wykonanego komórką przez teleskop (w zależności od rodzaju pokazu):

 • NA POKAZACH KSIĘŻYCA PAMIĄTKA w postaci zdjęcia Księżyca wykonanego przez za pomocą prowadzącego pokaz astronoma samodzielnie lub przez teleskop komórką lub tabletem

 

 • NOWOŚĆ w tym sezonie: dedykowane zdjęcie dla każdej rezerwacji np. rodzinie, parze osobno na GWIEZDNEJ SOFĘ 🙂
  UWAGA TYLKO na pokazach Drogi Mlecznej

CENNIK

AKTUALNIE BEZ ZMIAN czyli TAK SAMO JAK w minionym sezonie (w 2021 r.)

Cena 80 zł/os, ulgowy 40zl (dla dzieci 6-17 lat), do 5 lat za darmo

(cena zawiera VAT 8%, wystawiamy paragon fiskalny lub FV na życzenie)
Parking jest za darmo.
Płatność na miejscu tylko gotówką (uprzejmie proszę o przygotowanie dokładnej kwoty).

LOKALIZACJA

Pokazy odbywają się w plenerowym Obserwatorium „Ryś” w Tarnawie Niżnej.

Tarnawa Niżna (wieś) znajduje się w dolinie górnego Sanu w najdzikszej części Bieszczadów.
Dlatego i niebo jest w tej okolicy najbardziej rozgwieżdżone. Dzięki temu można tam doświadczyć prawdziwą magie nieba.

WAŻNE INFORMACJE

 • W sierpniu zalecamy przybyć na miejsce zbiorki (parking) już o 21:00-15 ponieważ
 • z parkingu odbieramy wszystkich uczestników dokładnie o 21:30 i razem ruszamy na miejsce obserwacji oddalonego od parkingu ok 500 m. Dlatego niezbędne są odpowiednie BUTY turystyczne (najlepiej nieprzemakalne) z bieżnikiem.
 • Do miejsca obserwacji oddalonego od parkingu (ok 500m) prowadzi szlak (droga leśna) po łące dostępna tylko na piechotę (ok 7 min). Choć przewyższenie jest małe (ok 15m), dojście na miejsce wymaga sprawności fizycznej oraz niezbędne są nieprzemakalne turystyczne buty!
 • Bardzo przydatna jest również czołówka lub latarka (wystarczy i ta w komórce)
 • Z doświadczenia ostatnich pokazów widzimy że wiele osób MARZNIE na pokazach, zwłaszcza dzieci. Proszę o zabranie BARDZO CIEPŁYCH ubrań (kurtka, polar, czapka) ponieważ temperatura nocą często spada na ok 6 st.C.
 • Nie można uczestniczyć z psem, bardzo nam przykro, regulamin BdPN nie pozwala na wejście na teren Parku Narodowego z psem

To prawdziwy „koniec świata” dlatego proszę pamiętać żeby:

 1. nie zapomnieć dokumenty dla kierowcy i pasażerów (dowód osobisty wystarczy) w razie kontroli drogowej – patrolującą strażą graniczną ponieważ Tarnawa znajduje się blisko granicy z Ukrainą
 2. drogą często spacerują dzikie zwierzęta (na odcinku Stuposiany – Muczne – Tarnawa proszę jechać bardzo ostrożnie),
 3. brak zasięgu (lub tylko ukraiński) za Mucznym (gdzie jest pełen zasięg i LTE).

REZERWACJA MIEJSC

Do uruchomienia systemu przyjmujemy zapytania wyłącznie e-mailem. Przepraszamy za utrudnienie. Intensywnie pracujemy na nowym systemie rezerwacyjnym.

 1. W razie zainteresowania zaplanowanym pokazem, uprzejmie prosimy wstępną rezerwację drogą mailową na pokazy@gwiezdnebieszczady.pl. Proszę wskazać na który dzień i ile miejsc wstępnie zarezerwować dla Państwa.
 2. Ilość miejsc jest ograniczona dlatego decyduje kolejność rezerwacji. Rezerwacje przyjmujemy na bieżąco. Wysłanie zapytania o uczestnictwo w pokazie nie jest jednoznaczne z rezerwacja miejsc. Rezerwacja miejsc następuję po zwrotnym potwierdzeniu uczestnictwa.
 3. W dzień pokazu rezerwację zamykamy ok g 20

ZAINTERESOWANIE DOWOLNYM TERMINEM

W razie zainteresowania konkretnymi (i innymi niż zaplanowanymi) terminami także prosimy o e-mail na pokazy@gwiezdnebieszczady.pl
Nie odpisujemy na każdy e-mail od razu tylko dopiero po zaplanowaniu pokazu w podanym przez Państwa terminie. Wówczas wyślemy w odpowiedzi szczegóły pokazu lub potwierdzenie rezerwacji. Dziękujemy za cierpliwość.

REZYGNACJA

Ostateczna decyzja przybycia Państwa na pokaz należy do Państwa. Można zrezygnować w dowolnym momencie.
W razie rezygnacji z przyjazdu uprzejmie proszę o inf zwrotną (mail) żeby mieli szanse załapać się i kolejni chętni czekający w kolejce na pokaz.

ODWOŁANIE POKAZU

Prognoza może i często ulega zmianie. Dlatego OSTATECZNIE potwierdzamy lub odwołujemy pokaz (TUTAJ) w dzień pokazu najpóźniej 2 godziny przed rozpoczęciem pokazu (aktualnie ok g 19, jeśli prognoza jest stabilna i wcześniej ok g 13)

Pokaz odwołujemy tylko w przypadku kiedy według naszej opinii i doświadczeń (na podstawie animacji zdjęć satelitarnych oraz prognozy pogody meteorogramu ICM https://m.meteo.pl/lutowiska/60, https://mapy.meteo.pl – model jest aktualizowany 4 razy na dobę, ok g 1, 7, 13 oraz g 19) są warunki niesprzyjające (długotrwale całkowite zachmurzenie, zbliżający się deszcz lub burza).
Nawet kiedy prognoza jest sprzyjająca, mogą występować anomalie i trudno przewidzieć lokalne zjawiska.

PODSUMOWANIE

 • Odbieramy Państwa z parkingu 21:30, zalecany przyjazd na parking 21:00-21:15, ew. potwierdzenie lub odwołanie pokazu (kwestia akt pogody) pojawi się na stronie do 19:00.
 • zainteresowanie dowolnym terminem (tzw. wstępną rezerwację) można wysłać (mailem) kiedykolwiek. Po zaplanowaniu pokazu w podanym przez Państwa terminie wyślemy w odpowiedzi zaproszenie na pokaz.
 • zwykle z wyprzedzeniem 2-3doby na podstawie prognoz pogody pokaz zostanie zaplanowany (informujemy tutaj na stronie).
 • po zaplanowaniu terminu: przyjmujemy rezerwacje miejsc na konkretny termin. Można rezerwować miejsca na pokaz (mailem) TYLKO jeśli pokaz został zaplanowany (tutaj na stronie).
 • 2-3h przed pokazem: zamykamy rezerwację i pojawi się tutaj na stronie ostateczne potwierdzenie czy pokaz odbędzie się (kwestia ew zmian pogody). Proszę zaczekać na OSTATECZNE POTWIERDZENIE zanim wyruszycie Państwo w drogę
 • w dowolnym momencie: można rezygnować z pokazu –  uprzejmie proszę o inf zwrotną (mail) żeby mieli szanse załapać się i kolejni chętni czekający w kolejce na pokaz

Zapraszam serdecznie
Paweł
organizator pokazów nieba

Menu