Pokazy astronomiczne w Parku Gwiezdnego Nieba

Karuzel, Nowości

Witamy w sezonie 2023 r.

(aktualizowane w sobotę 3 czerwca 2023 r.)

dziękujemy za zainteresowanie pokazami nieba w tym sezonie. Bieszczady, stały się synonimem dzikiej przyrody i również są jednym z ostatnich miejsc w Europie, gdzie wciąż występuje prawdziwie ciemne niebo, wolne od zanieczyszczeń sztucznym światłem naszej cywilizacji. Pokazy nieba odbywają się właśnie na takim miejscu.

Zasady planowania pokazów nieba:

 1. Pokazy organizowane są w każdą pogodną noc (na nie liczne wyjątki) do końca października
 2. Pokazy uzależnione są od pogody dlatego:
 3. Terminy planujemy i publikujemy w terminarzu na bieżąco na podstawie dostępnych prognoz pogody ICM (z wyprzedzeniem 3-5 nocy)

Zasady rezerwacji miejsc:

 1. jeśli termin został zaplanowany poprosimy o maila z prośbą o zarezerwowanie miejsc na konkretny termin (uwaga ilość miejsc jest ograniczona)
 2. W razie zainteresowania terminami których nie ma zaplanowanych na stronie, prosimy o wysłanie maila z datami które Państwa interesują (Wyślemy odpowiedź dopiero gdy pokaz zostanie zaplanowany lub pojawi się możliwość rezerwacji online)

Terminarz na najbliższe noce

pokazy zaplanowane na podstawie aktualnej prognozy pogody ICM aktualizowanej 4 razy dziennie (Polecamy również link https://mapy.meteo.pl/ model UM 4km „Zachmurzenie i opady”)

od soboty 3.06 do czwartku 6.06 – NIE MA POKAZÓW – PRZERWA w pokazach
Zapraszamy  od środy 7.06 ponownie „Pod Drogę Mleczną”

PLANOWANE PRZERWY W POKAZACH:
od soboty 3.06 do wtorku 6.06 włącznie oraz
od poniedziałku 12.06 do piątku 16.06
(terminy mogą ulec zmianie +/- doba)

terminarz aktualizujemy codziennie (aktualizowane 03.05 11:00)

Program na długi weekend czerwcowy w przygotowaniu za niedługo

Na chwile obecna przedstawiamy program ramowy

Zbiórka (początek czerwca) 22:30 na parkingu obok naszego obserwatorium plenerowego w pobliżu Tarnawy Niżnej

PROGRAM pokazu (trwa 2h): pokaz multimedialny (prelekcja, diaporamy) w plenerze na leżakach oraz wędrówka po gwiazdozbiorach w ślad za wskaźnikiem laserowym, obserwacja przez duże teleskopy najciekawszych obiektów nocnego nieba

BONUS pamiątka z pokazu zdjęcie na tle gwiazd (od 7 czerwca)  (dla ka każdej rezerwacji osobno)

CENA biletu w maju 2023 r. (cennik od czerwca w przygotowaniu, bedą i bilety rodzinne itd)  pełnego 80 zł/os, ulgowego 40zl (dla dzieci 6-17 lat), do 5 lat za darmo
(płatność NA MIEJSCU TYLKO gotówką, nie pobieramy zaliczek, cena zawiera VAT 8%, wystawiamy paragon fiskalny lub FV na życzenie)

BARDZO WAŻNA INFORMACJA – W pokazie nie można uczestniczyć z domowym zwierzętami (psy, koty itd). Nie można zabierać swojego pupila ani na sam pokaz ani zostawiać go na parkingu w samochodzie. Dziękujemy za wyrozumiałość.

Ramowy PROGRAM (2023)

Zapraszamy na obserwacje rozgwieżdżonego nieba. W wybrane noce z Drogą Mleczną lub/oraz na obserwacje Księżyca

Każdy pokaz składa się z części multimedialnej oraz praktycznej.  Będziemy uczyć się orientacji na niebie i rozpoznawania głównych gwiazdozbiorów. Posiadamy wskaźnik laserowy, który pozwala na precyzyjne i łatwe pokazywanie gwiazdozbiorów. Zaobserwujemy najciekawsze skarby na gwieździstym niebie (mgławice, galaktyki i gromady gwiazd) za pomocą dużych teleskopów lub możemy zaobserwować gołym okiem sztuczne satelity latające wokół Ziemi oraz „gwiazdy spadające”.

Będziemy obserwować najpiękniejsze obiekty nieba (gromady gwiazd, mgławice i galaktyki) przez duże teleskopy w tym przez największy w Bieszczadach.

BONUS Tylko na pokazach Drogi Mlecznej (jeśli nie ma Księżyca) będzie robione dedykowane zdjęcie (dla każdej grupy pary lub rodziny osobo) na tle Drogi Mlecznej.

Podczas Księżycowych nocy wykonujemy (dla każdego uczestnika pokazu z komórką lub tabletem) zdjęcia Księżyca przez teleskop (z pomocą prowadzącego pokaz astronoma)

Dla każdego uczestnika jest przygotowany leżak

(1h) Planetarium „na żywo” czyli pod prawdziwymi gwiazdami:
 • pokaz multimedialny (prelekcja, diaporamy) w plenerze na leżakach,
 • wędrówka po gwiazdozbiorach w ślad za wskaźnikiem laserowym,
 • obserwacja spadających gwiazd i przelatujących satelitów

(1h) obserwacja przez astronomiczne teleskopy
 • w zależności wielkości grupy mamy aż 8 teleskopów od 70 mm do 458mm (18″) średnicy obiektywu – to największy w Bieszczadach!
 • najciekawszych obiektów Drogi Mlecznej (gwiazdy kolorowe, podwójne, gromady gwiazd, mgławice) i galaktyki (są widoczne nie zależnie od fazy Księżyca!),
 • obserwacja planet – Jowisz (są widoczne chmury w atmosferze planety i jego księżyce) i planeta Saturn z pierścieniem
 • w Księżycowe noce – obserwacja „Srebrnego Globu” i kraterów na jego powierzchni, duże powiększenie pozwala na widok jak przez szyby okienne rakiety „Apollo”. Zobaczymy kratery i wyraźną rzeźbę jego terenu

(ok 0h30) BONUS Pod koniec pokazu w postaci pamiątkowego zdjęcia na tle Drogi Mlecznej LUB Księżyca wykonanego komórką przez teleskop (w zależności od rodzaju pokazu):

 • NA POKAZACH KSIĘŻYCA PAMIĄTKA w postaci zdjęcia Księżyca wykonanego przez za pomocą prowadzącego pokaz astronoma samodzielnie lub przez teleskop komórką lub tabletem

 

 • dedykowane zdjęcie dla każdej rezerwacji np. rodzinie, parze osobno
  UWAGA TYLKO na pokazach Drogi Mlecznej

CENNIK maj 2023 r.

bilet pełny 80 zł/os,
ulgowy 40zl (dla dzieci 6-17 lat),
do 5 lat za darmo

(cennik od czerwca w przygotowaniu, bedą i bilety rodzinne itd)

(cena zawiera VAT 8%, wystawiamy paragon fiskalny lub FV na życzenie)
Parking jest za darmo.
Płatność na miejscu tylko gotówką (uprzejmie proszę o przygotowanie dokładnej kwoty).

LOKALIZACJA

W pobliżu Tarnawy Niżnej