Pokazy astronomiczne w Parku Gwiezdnego Nieba

Bieszczady, stały się synonimem dzikiej przyrody i również są jednym z ostatnich miejsc w Europie, gdzie wciąż występuje prawdziwie ciemne niebo, wolne od zanieczyszczeń sztucznym światłem naszej cywilizacji. Pokazy nieba odbywają się właśnie na takim miejscu.

Witamy w nowym sezonie (2024) pokazów nieba!

Sezon (2024) rozpoczynamy 1 maja i trwa do 1 listopada 2024 r.

KALENDARZ pokazów (2024):

(ostatnia aktualizacja (19 maja 2024 11:00
– kalendarz aktualizujemy codziennie do g 12)

Planujemy z wyprzedzeniem maks 3 doby bo długoterminowe prognozy w górach po prostu nie sprawdzają się – prognoza sprawdzona: https://mapy.meteo.pl oraz odnowiona osłona https://www.meteo.pl/meteogramy )
Dopiero do południa w dniu pokazu (lub wieczorem dzień wcześniej) jesteśmy w stanie ostatecznie zaplanować lub potwierdzić czy pokaz odbędzie

Od 17 maja Droga Mleczna NIE jest już widoczna natomiast niebo jest nadal rozgwieżdżone. Zapraszamy na pokazy gwiezdnego nieba i Księżyca – program praktyczny pokazu (obserwacja gwiazdozbiorów i później  gromad gwiazd,  mgławic i galaktyk przez DUŻE teleskopy bez zmiany) Obserwacja kraterów Księżyca oraz wykonania zdjęcie Księżyca przez teleskop komórką. (szczegółowy program poniżej)

UWAGA temperatura spada z +5-7C o 21h na ok 0C o północy

Niedziela 19 maja Nie ma pokszu (prognoza DESZCZni chmury ) POKAZ ODWOŁANY (decyzja ostateczna)

od 20 maja do 29 maja (włącznie) NIE MA POKAZU – PRZERWA „KSIĘŻYCOWA” TECHNICZNA (Drogi Mlecznej nie widać)

Zapraszamy w razie ładnej pogody od 30 maja pod w pełni rozgwieżdżone niebo z letnią DROGĄ MLECZNĄ! Oferta dostępna już wkrótce

Program pokazów piątek 17.05 – niedziela 19.05 – Rozgwieżdżone niebo z dorastającym Księżycem

W połowie maja późno wiosenne i letnie niebo (z galaktykami i gromadami gwiazd) z wchodzącą  Drogą Mleczną (17.05- 28.05 NIE WIDOCZNA – tylko przez teleskop) i ciekawymi obiektami letniego nieba. Dorastający Księżyc powoduje rozjaśnienie nieba i niestety przeszkadza obserwacji Drogi Mlecznej (bez teleskopu).

CZAS zbiorki – 21:30 (pokaz trwa ok 2h30)

MIEJSCE pokazuObserwatorium gwiezdnego nieba „Ryś” w Tarnawie Niżnejhttps://goo.gl/maps/ygokDtEJSLy8CNNV9

PROGRAM pokazu 17 – 19 maja:

 • pokaz multimedialny (prelekcja, diaporamy) w plenerze na leżakach (z NOWYMI wygodnymi poduchami 🙂
 • wędrówka po gwiazdozbiorach w ślad za wskaźnikiem laserowym,
 • obserwacja przez duże teleskopy najciekawszych obiektów nocnego nieba (gwiazdy kolorowe, podwójne, gromady gwiazd, mgławice i galaktyki
 • przeloty satelitów oraz spadających gwiazd
 • NA POKAZACH  KSIĘŻYCA  PAMIĄTKA w postaci zdjęcia Księżyca wykonanego przez za pomocą prowadzącego pokaz astronoma samodzielnie lub przez teleskop komórką lub tabletem
 • staramy się maksymalnie skrócić czas czekania do teleskopu:  w praktyce ok 5 os na jeden teleskop
 • dysponujemy wiele zróżnicowanymi teleskopami (rożnych wielkości, rodzajów i konstrukcji (refraktory, kata-dioptryki, lustrzane itd) najmniejszy 70 średnio ok 150-250mm aż do 458mm (18″) średnicy obiektywu – to największy w Bieszczadach!

CENA – bilet normalny 200 zł/os, ulgowy 150zl (dla emerytów i studentów), dziecięcy 100 zł (dla dzieci 6-17 lat), do 5 lat za darmo. bilet rodzinny 500 zł (maks 5 os w tym maks 2 os dorosłe )
(płatność NA MIEJSCU TYLKO gotówką, nie pobieramy zaliczek, cena zawiera VAT 8%, wystawiamy paragon fiskalny lub FV na życzenie)

BARDZO WAŻNA INFORMACJA: W pokazie nie można uczestniczyć z domowym zwierzętami (psy, koty itd). Nie można zabierać swojego pupila ani na sam pokaz ani zostawiać go na parkingu w samochodzie. Dziękujemy za wyrozumiałość.

Rezerwacja miejsc

Na chwilę obecną JEDYNIE drogą mailową (przepraszamy za utrudnienie)

 1. W razie zainteresowania dowolną datą prosimy o wysłanie maila
 2. Dopiero po ZAPLANOWANIU pokazu (widnieje w kalendarzu) wyślemy ZAPROSZENIE na pokaz (na każdą otrzymaną wiadomość jeśli daty zgadzają się) Jednocześnie oferta pojawi się na stronie jeśli różni się od standardowej.
 3. Rezerwować można i bez zaproszenia po pojawieniu się oferty / terminu w kalendarzu.
 4. Dopiero w ZAPROSZENIU wysyłamy wszystkie szczegoly z możliwością REZERWACJI miejsc dot konkretnej daty pokazu

Ostatnia aktualizacja 17.05.2024 r. 11:45

Ramowy PROGRAM (2024)

Zapraszamy na obserwacje rozgwieżdżonego nieba. W wybrane noce z Drogą Mleczną lub/oraz na obserwacje Księżyca

Każdy pokaz składa się z części multimedialnej oraz praktycznej.  Będziemy uczyć się orientacji na niebie i rozpoznawania głównych gwiazdozbiorów. Posiadamy wskaźnik laserowy, który pozwala na precyzyjne i łatwe pokazywanie gwiazdozbiorów. Zaobserwujemy najciekawsze skarby na gwieździstym niebie (mgławice, galaktyki i gromady gwiazd) za pomocą dużych teleskopów lub możemy zaobserwować gołym okiem sztuczne satelity latające wokół Ziemi oraz „gwiazdy spadające”.

Będziemy obserwować najpiękniejsze obiekty nieba (gromady gwiazd, mgławice i galaktyki) przez duże teleskopy w tym przez największy w Bieszczadach.

BONUS Tylko na pokazach Drogi Mlecznej (jeśli nie ma Księżyca) będzie robione dedykowane zdjęcie (dla każdej grupy pary lub rodziny osobo) na tle Drogi Mlecznej.

Podczas Księżycowych nocy wykonujemy (dla każdego uczestnika pokazu z komórką lub tabletem) zdjęcia Księżyca przez teleskop (z pomocą prowadzącego pokaz astronoma)

Dla każdego uczestnika jest przygotowany leżak

(1h) Planetarium „na żywo” czyli pod prawdziwymi gwiazdami:
 • pokaz multimedialny (prelekcja, diaporamy) w plenerze na leżakach,
 • wędrówka po gwiazdozbiorach w ślad za wskaźnikiem laserowym,
 • obserwacja spadających gwiazd i przelatujących satelitów

(1h) obserwacja przez astronomiczne teleskopy
 • w zależności wielkości grupy mamy aż 8 teleskopów od 70 mm do 458mm (18″) średnicy obiektywu – to największy w Bieszczadach!
 • najciekawszych obiektów Drogi Mlecznej (gwiazdy kolorowe, podwójne, gromady gwiazd, mgławice) i galaktyki (są widoczne nie zależnie od fazy Księżyca!),
 • obserwacja planet – Jowisz (są widoczne chmury w atmosferze planety i jego księżyce) i planeta Saturn z pierścieniem
 • w Księżycowe noce – obserwacja „Srebrnego Globu” i kraterów na jego powierzchni, duże powiększenie pozwala na widok jak przez szyby okienne rakiety „Apollo”. Zobaczymy kratery i wyraźną rzeźbę jego terenu

(ok 0h30) BONUS Pod koniec pokazu w postaci pamiątkowego zdjęcia na tle Drogi Mlecznej LUB Księżyca wykonanego komórką przez teleskop (w zależności od rodzaju pokazu):

 • NA POKAZACH KSIĘŻYCA PAMIĄTKA w postaci zdjęcia Księżyca wykonanego przez za pomocą prowadzącego pokaz astronoma samodzielnie lub przez teleskop komórką lub tabletem

 

 • dedykowane zdjęcie dla każdej rezerwacji np. rodzinie, parze osobno
  UWAGA TYLKO na pokazach Drogi Mlecznej