Pokazy astronomiczne w Parku Gwiezdnego Nieba

Karuzel, Nowości

Bieszczady, stały się synonimem dzikiej przyrody i również są jednym z ostatnich miejsc w Europie, gdzie wciąż występuje prawdziwie ciemne niebo, wolne od zanieczyszczeń sztucznym światłem naszej cywilizacji. Pokazy nieba odbywają się właśnie na takim miejscu.

AKTUALNE

(wpis z 1 listopada 2022 r. aktualizowane 30.01.2023)

Pokazem 31.10.2022 r. zakończyliśmy sezon pokazów trwającym od maja w Tarnawie Niżnej. Miejsce do obs nieba w Tarnawie jest zimą niedostępne (opady śniegu lub błoto) dlatego przesuwamy nasza aktywność z powrotem do nas do Gwiezdnego Dolistowia.

Pokazy aż do wiosny będą kontynuowane nieregularnie w Dwerniku w naszym gospodarstwie agroturystycznym Gwiezdne Dolistowie https://www.dolistowie.pl/ (czynne przez cały rok) gdzie dla naszych gości mamy w każdym domku do dyspozycji w ramach pobytu astronomiczne teleskopy do samodzielnych obserwacji nieba.

AKTUALNIE – STYCZEŃ i LUTY – BRAK ZAPLANOWANYCH POKAZÓW

Zapraszamy do nas na wypoczynek pod gwiazdami lub na pokazy nieba organizowane przez nas oraz do lektury (nie tylko) o nas:
https://poland.pl/tourism/nature/bieszczady-under-stars/
https://przekroj.pl/nauka/niebo-gwiazdziste-nade-mna-mateusz-demski

Do zobaczenia pod bieszczadzkim niebem
Paweł i Edzia

PROGRAM

Zapraszamy na obserwacje rozgwieżdżonego nieba. W wybrane noce z Drogą Mleczną lub/oraz na obserwacje Księżyca

Każdy pokaz składa się z części multimedialnej oraz praktycznej.  Będziemy uczyć się orientacji na niebie i rozpoznawania głównych gwiazdozbiorów. Posiadamy wskaźnik laserowy, który pozwala na precyzyjne i łatwe pokazywanie gwiazdozbiorów. Zaobserwujemy najciekawsze skarby na gwieździstym niebie (mgławice, galaktyki i gromady gwiazd) za pomocą dużych teleskopów lub możemy zaobserwować gołym okiem sztuczne satelity latające wokół Ziemi oraz „gwiazdy spadające”.

Podczas nocy kiedy nie ma Księżyca na niebie (widok w pełni rozgwieżdżonego nieba) lub do pierwszej kwadry będziemy obserwować najpiękniejsze obiekty nieba (gromady gwiazd, mgławice i galaktyki) przez duże teleskopy w tym przez największy w Bieszczadach.

BONUS Tylko na pokazach Drogi Mlecznej (jeśli nie ma Księżyca) będzie robione dedykowane zdjęcie (dla każdej grupy pary lub rodziny osobo) na tle Drogi Mlecznej.

Podczas Księżycowych nocy wykonujemy (dla każdego uczestnika pokazu z komórką lub tabletem) zdjęcia Księżyca przez teleskop (z pomocą prowadzącego pokaz astronoma)

Dla każdego uczestnika jest przygotowany leżak

(1h) Planetarium „na żywo” czyli pod prawdziwymi gwiazdami:
 • pokaz multimedialny (prelekcja, diaporamy) w plenerze na leżakach,
 • wędrówka po gwiazdozbiorach w ślad za wskaźnikiem laserowym,
 • obserwacja spadających gwiazd i przelatujących satelitów

(1h) obserwacja przez astronomiczne teleskopy
 • w zależności wielkości grupy mamy aż 8 teleskopów od 70 mm do 458mm (18″) średnicy obiektywu – to największy w Bieszczadach!
 • najciekawszych obiektów Drogi Mlecznej (gwiazdy kolorowe, podwójne, gromady gwiazd, mgławice) i galaktyki (są widoczne nie zależnie od fazy Księżyca!),
 • obserwacja planet – Jowisz (są widoczne chmury w atmosferze planety i jego księżyce) i planeta Saturn z pierścieniem
 • w Księżycowe noce – obserwacja „Srebrnego Globu” i kraterów na jego powierzchni, duże powiększenie pozwala na widok jak przez szyby okienne rakiety „Apollo”. Zobaczymy kratery i wyraźną rzeźbę jego terenu

(ok 0h30) BONUS Pod koniec pokazu w postaci pamiątkowego zdjęcia na tle Drogi Mlecznej LUB Księżyca wykonanego komórką przez teleskop (w zależności od rodzaju pokazu):

 • NA POKAZACH KSIĘŻYCA PAMIĄTKA w postaci zdjęcia Księżyca wykonanego przez za pomocą prowadzącego pokaz astronoma samodzielnie lub przez teleskop komórką lub tabletem

 

 • NOWOŚĆ w tym sezonie: dedykowane zdjęcie dla każdej rezerwacji np. rodzinie, parze osobno na GWIEZDNEJ SOFĘ 🙂
  UWAGA TYLKO na pokazach Drogi Mlecznej

CENNIK sezon 2022

bilet pełny 80 zł/os,
ulgowy 40zl (dla dzieci 6-17 lat),
do 5 lat za darmo

(cena zawiera VAT 8%, wystawiamy paragon fiskalny lub FV na życzenie)
Parking jest za darmo.
Płatność na miejscu tylko gotówką (uprzejmie proszę o przygotowanie dokładnej kwoty).

LOKALIZACJA

po zaplanowaniu pokazu zostanie opublikowana

ZAINTERESOWANIE DOWOLNYM TERMINEM

W razie zainteresowania konkretnymi (i innymi niż zaplanowanymi) terminami także prosimy o e-mail na pokazy@gwiezdnebieszczady.pl
Nie odpisujemy na każdy e-mail od razu tylko dopiero po zaplanowaniu pokazu w podanym przez Państwa terminie. Wówczas wyślemy w odpowiedzi szczegóły pokazu lub potwierdzenie rezerwacji. Dziękujemy za cierpliwość