Pokazy astronomiczne w Parku Gwiezdnego Nieba

Bieszczady, stały się synonimem dzikiej przyrody i również są jednym z ostatnich miejsc w Europie, gdzie wciąż występuje prawdziwie ciemne niebo, wolne od zanieczyszczeń sztucznym światłem naszej cywilizacji. Pokazy nieba odbywają się właśnie na takim miejscu.

Witamy w sezonie (2024) pokazów nieba!

Sezon (2024) rozpoczynamy 1 maja i trwa do 1 listopada 2024 r. (możliwe przedłużenie sezonu w zależności od pogody)

1) Terminarz ZAPLANOWANYCH pokazów:

(ostatnia aktualizacja 09 października 13:00)

Kolejne noce do piątku znów w chmurach i opadach. Jaka pogoda nas czeka w weekend jest obecnie pod znakiem zapytania.
Choć wstępne prognozy wskazują na ładne noce w piątek i sobota (bardziej sobota).

środa 9.10 | zachmurzenie całkowite / deszcz
czwartek 10.10 | zachmurzenie duże / deszcz
piątek 11.10 | niecierpliwie czekamy na akt. prognoz pogody
sobota 12.10 | niecierpliwie czekamy na akt. prognoz pogody (szansa na ładną noc)

 

 

PROGNOZA POGODY:

skrót: https://www.gwiezdnebieszczady.pl/meteogram_ICM_Tarnawa_Nizna
aktualizujemy na podstawie ostatniej prognozy ICM  2 razy na dobę do południa ok g 7-9 oraz po południu ok g 13-15 i wieczorem,
na stronie ICM są aktualizowane 4 razy na dobę o 1h, 7h, 13h, 19h)

Z doświadczenia w obserwacji nieba i pogody od 11 lat mieszkając w Bieszczadach szanse prognoz zachmurzenia i burz są warte:
– mniej niż 50% na 48-72h (2-3 doby), ok 50-70% z wyprzedzeniem 12h, ok 70-95% 🙂 z wyprzedzeniem 6h

KOLEJNE POKAZY zostaną ZAPLANOWANE na podstawie aktualnych prognoz pogody z wyprzedziłem 1-3 doby

Dlaczego nie wcześniej ?

W Bieszczadach Ilość ładnych nocy (od wiosny do jesieni) jest średnio ok 6 miesięcznie.
Ładnych nocy pod Drogą Mleczna (kiedy nie ma Księżyca na niebie) tylko ok. 4

Dlatego bardzo ładna noc w górach jest raczej rzadkością

długoterminowe prognozy nie sprawdzają się w górach (w Bieszczadach),
nawet te krótkoterminowe (do 72h) szybko ulęgają zmianom,
często dopiero wieczorem dobę wcześniej (z wyprzedzeniem 24h) można bardziej precyzyjnie ocenić czy kolejna noc będzie faktycznie ładna,

W sytuacji kiedy pogoda jest bardzo dynamiczna (w tym roku bardzo często)

– dopiero 2h przed pokazem można na podstawie animacji zdjęć satelitarnych oraz radaru opadów ocenić sytuację czy prognoza dotrzyma obietnice

dlatego OSTATECZNE POTWIERDZENIE lub ODWOŁANIE wcześniej ZAPLANOWANEGO pokazu nastąpi 1,5-2h przed rozpoczęciem pokazu w terminarzu zaplanowanych pokazów

– Po potwierdzeniu rezerwacji zanim wyruszycie Państwo w drogę proszę zaczekać i sprawdzić tą informację

2) Program pokazu (wraz z cennikiem)
8 października
2024 r.
:
„Pokaz pod Drogą Mleczną i planetami”

*kolejne terminy (program i czas rozpoczęcia) zostaną aktualizowane pod koniec tygodnia)

CZAS zbiorki – (dnia 8.10) 19:00 (znajduje się również w terminarzu po zaplanowaniu pokazu) (pokaz trwa 2h30)

MIEJSCE pokazu  Tarnawa Niżna (dokładny adres oraz wskazówki dojazdu wysyłamy w potwierdzeniu rezerwacji)

Polecane noclegi w Tarnawie Niżnej: Dykasówka (wcześniej Baza nad Roztokami – pewnie kojarzycie to miejsce – kręconą tam Watahę 🙂  + pole namiotowe + miejsce dla kamperów

PROGRAM pokazu:

  • pokaz multimedialny (prelekcja, diaporamy) w plenerze na leżakach (z NOWYMI wygodnymi poduchami 🙂
  • wędrówka po gwiazdozbiorach w ślad za wskaźnikiem laserowym,
  • obserwacja przez duże teleskopy najciekawszych obiektów nocnego nieba – przez teleskopy są bardzo ładnie widoczne nie zależnie od fazy Księżyca  (gwiazdy kolorowe, podwójne, gromady gwiazd, mgławice i galaktyki
  • przeloty satelitów oraz spadających gwiazd
  • w Księżycowe noce – obserwacja „Srebrnego Globu” i kraterów na jego powierzchni, duże powiększenie pozwala na widok jak przez szyby okienne rakiety „Apollo”. Zobaczymy kratery i wyraźną rzeźbę jego terenu
  • tylko na pokazach Drogi Mlecznej: pamiątka z pokazu zdjęcie na jej tle dla każdej rezerwacji osobno (zdjęcie zostanie wysłane mailem)
  • staramy się maksymalnie skrócić czas czekania do teleskopu:  w praktyce ok 6 os na jeden teleskop
  • dysponujemy wiele zróżnicowanymi teleskopami (rożnych wielkości, rodzajów i konstrukcji (refraktory, kata-dioptryki, lustrzane itd) najmniejszy 70 średnio ok 150-250mm aż do 458mm (18″) średnicy obiektywu – to największy w Bieszczadach!

CENNIK:
(wrzesień-październik 2024 r.)

– bilet normalny 200 zł/os, ulgowy 150zl (dla emerytów i studentów), dziecięcy 100 zł (dla dzieci 6-17 lat), do 5 lat za darmo. bilet rodzinny 500 zł (maks 5 os w tym maks 2 os dorosłe )
(płatność NA MIEJSCU TYLKO gotówką, nie pobieramy zaliczek, cena zawiera VAT 8%, wystawiamy paragon fiskalny lub FV na życzenie)

BARDZO WAŻNE INFORMACJE:

  1. Nie można uczestniczyć z zwierzętami ani zostawiać ich w samochodzie (teren Parku narodowego) Dziękujemy za wyrozumiałość.
  2. Konieczne są turystyczne buty z bieżnikiem (lub dowolnie z rowkami nie z gładką podeszwą) do pokonania odcinku 500m (droga leśna) z parkingu na miejsce obserwacji. Ziemia i trawa jest nocą mokra od rosy.
  3. Rozliczenie przed pokazem jest możliwe tylko gotówką (na miejscu nie ma PL zasięgu). Uprzejmie prosimy o przygotowanie dokładnej kwoty.
  4. UWAGA BARDZO WAŻNE wiele osób marznie na pokazach (amplituda temperatury dzień/noc jest w górach olbrzymia) Nocą spada temperatura poniżej 10 st (i latem) i robi się wilgotno (rosa) zalecamy bardzo cieple ubranie (dot zwłaszcza dzieci!)

3) Rezerwacja miejsc (wrzesień 2024):

Planujemy uruchomienie nowej strony oraz systemu rezerwacyjnego. Do tego czasu prosimy o wysłanie wiadomości – na chwilę obecną JEDYNIE drogą mailową – przepraszamy za utrudnienie)

  1. JEŚLI NIE MA ZAPLANOWANEGO terminu na stronie który Państwa interesuje:
    • W razie zainteresowania inną (dowolną) datą prosimy o wysłanie maila
  2. DOPIERO po ZAPLANOWANIU POKAZU (*) :
    1. (*) wysyłamy zaproszenia z MOŻLIWOŚCIĄ rezerwacji miejsc (zanim termin pojawi się na stronie).
    2. (*) Rezerwować można i bez zaproszenia (jeśli termin widnieje na stronie)
    3. (*) Przyjmujemy rezerwacje na bieżąco (z zaproszenie i bez) tylko na jeden termin (w razie odwołania pokazu można przenieść rezerwacje na inny  termin jeśli termin został zaplanowany oraz jest wolne miejsce w tym terminie czasie odwołania pokazu)
    4. (*) Potwierdzamy rezerwacje miejsc do wyczerpania wolnych miejsc.
    5. (*) Po wyczerpaniu wolnych miejsc automatycznie zapisujemy do kolejki i bezzwłocznie razie zwolnienia miejsc wysyłamy zaproszenie.
  3. Wysyłamy tylko zaproszenia oraz potwierdzamy tylko rezerwację / staramy się również odpowiedzieć w razie braku miejsc (nie zawsze jest to możliwe).
    Niestety nie odpowiadamy / nie potwierdzamy otrzymanie każdej wiadomości (nie mamy takich możliwości czasowych) za co bardzo przepraszamy.

    1. Brak odpowiedzi na zainteresowanie terminem (w okolicy terminu) oznacza brak zaplanowania pokazu z powodu nie korzystnych warunków (inf widnieje na stronie).
    2. Brak odpowiedzi na prośbę o rezerwację miejsc oznacza brak wolnych miejsc (jeśli termin zostali zaplanowany i na stronie widnieje status braku wolnych miejsc LUB nie ma jeszcze zaplanowanego pokazu i dlatego zaproszenia nie zostali jeszcze wysłane).
    3. Brak zaplanowanego terminu często oznacza brak wiarogodnych prognoz pogody.
  4. Odwołanie rezerwacji: Jeśli otrzymaliście Państwo potwierdzenie rezerwacji i z jakiegokolwiek powodu nie będziecie mogli Państwo wziąć udział w pokazie mamy uprzejmą prośbę o szybką wiadomość zwrotną. W kolejce często czeka sporo osób na pokaz. Dziękujemy.
  5. Odwołanie pokazu (w razie bardzo nie korzystnych warunków pogodowych / zachmurzenie bardzo duże lub zagrożeniu burzą / opady deszczu)
    OSTATECZNE POTWIERDZENIE lub ODWOŁANIE wcześniej ZAPLANOWANEGO pokazu nastąpi nie mniej niż 1,5-2h przed rozpoczęciem pokazu
    Inf ta pojawi się w terminarzu zaplanowanych pokazów (wiadomość może nie dotrzeć)
    DLATEGO Po potwierdzeniu rezerwacji zanim wyruszycie Państwo w drogę proszę zaczekać i sprawdzić tą informację na stronie.

4) Ramowy PROGRAM (cały sezon 2024)

Zapraszamy na obserwacje rozgwieżdżonego nieba. W wybrane noce z Drogą Mleczną lub/oraz na obserwacje Księżyca

Każdy pokaz składa się z części multimedialnej oraz praktycznej.  Będziemy uczyć się orientacji na niebie i rozpoznawania głównych gwiazdozbiorów. Posiadamy wskaźnik laserowy, który pozwala na precyzyjne i łatwe pokazywanie gwiazdozbiorów. Zaobserwujemy najciekawsze skarby na gwieździstym niebie (mgławice, galaktyki i gromady gwiazd) za pomocą dużych teleskopów lub możemy zaobserwować gołym okiem sztuczne satelity latające wokół Ziemi oraz „gwiazdy spadające”.

Będziemy obserwować najpiękniejsze obiekty nieba (gromady gwiazd, mgławice i galaktyki) przez duże teleskopy w tym przez największy w Bieszczadach.

BONUS Tylko na pokazach Drogi Mlecznej (jeśli nie ma Księżyca) będzie robione dedykowane zdjęcie (dla każdej grupy pary lub rodziny osobo) na tle Drogi Mlecznej.

Podczas Księżycowych nocy wykonujemy (dla każdego uczestnika pokazu z komórką lub tabletem) zdjęcia Księżyca przez teleskop (z pomocą prowadzącego pokaz astronoma)

Dla każdego uczestnika jest przygotowany leżak

(1h) Planetarium „na żywo” czyli pod prawdziwymi gwiazdami:
  • pokaz multimedialny (prelekcja, diaporamy) w plenerze na leżakach,
  • wędrówka po gwiazdozbiorach w ślad za wskaźnikiem laserowym,
  • obserwacja spadających gwiazd i przelatujących satelitów

(1h) obserwacja przez astronomiczne teleskopy
  • w zależności wielkości grupy mamy aż 8 teleskopów od 70 mm do 458mm (18″) średnicy obiektywu – to największy w Bieszczadach!
  • najciekawszych obiektów Drogi Mlecznej (gwiazdy kolorowe, podwójne, gromady gwiazd, mgławice) i galaktyki (są widoczne nie zależnie od fazy Księżyca!),
  • obserwacja planet – Jowisz (są widoczne chmury w atmosferze planety i jego księżyce) i planeta Saturn z pierścieniem
  • w Księżycowe noce – obserwacja „Srebrnego Globu” i kraterów na jego powierzchni, duże powiększenie pozwala na widok jak przez szyby okienne rakiety „Apollo”. Zobaczymy kratery i wyraźną rzeźbę jego terenu

(ok 0h30) BONUS Pod koniec pokazu w postaci pamiątkowego zdjęcia na tle Drogi Mlecznej LUB Księżyca wykonanego komórką przez teleskop (w zależności od rodzaju pokazu):

  • NA POKAZACH KSIĘŻYCA PAMIĄTKA w postaci zdjęcia Księżyca wykonanego przez za pomocą prowadzącego pokaz astronoma samodzielnie lub przez teleskop komórką lub tabletem

 

  • dedykowane zdjęcie dla każdej rezerwacji np. rodzinie, parze osobno
    UWAGA TYLKO na pokazach Drogi Mlecznej