Pokazy astronomiczne w Parku Gwiezdnego Nieba 2022 r.

Karuzel, Nowości
 1. Zdjęcie: Widok Drogi Mlecznej z Obserwatorium Ryś

AKTUALNIE | ZAPLANOWANE POKAZY | PROGRAM i CENNIK | LOKALIZACJA | WAŻNE INFORMACJE | REZERWACJA MIEJSC

Dziękujemy za zainteresowanie pokazami nieba.
Rozpoczynamy 10. sezon – od maja do końca października serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników rozgwieżdżonego, bieszczadzkiego nieba na autorskie pokazy astronomiczne.

Zapraszamy serdecznie, Paweł i Edyta –organizatorzy pokazów nieba

Bieszczady, stały się synonimem dzikiej przyrody i również są jednym z ostatnich miejsc w Europie, gdzie wciąż występuje prawdziwie ciemne niebo, wolne od zanieczyszczeń sztucznym światłem naszej cywilizacji. Pokazy nieba odbywają się właśnie na takim miejscu.

Zapraszamy na pokazy nieba do plenerowego Obserwatorium „Ryś” w Tarnawie Niżnej. To miejsce z wyjątkowo ciemnym niebem, dedykowane do obserwacji gwiezdnego nieba na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Zapraszamy w każdą pogodną noc. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja miejsc. Wysłanie maila (zgłoszenia uczestnictwa w pokazie) nie jest jednoznaczne z rezerwacja miejsc na pokazie. Rezerwacja miejsc następuję po zwrotnym potwierdzeniu uczestnictwa. W razie zainteresowania poprosimy o wiadomość na pokazy@gwiezdnebieszczady.pl

ZAPLANOWANE POKAZY

brak zaplanowanych pokazów. Do 3.10 pogoda nie sprzyja. Do 11.10 przerwa Księżycowa. Zapraszamy ponownie od 12.10

AKTUALNIE

Pogoda nam niestety nadał nie sprzyja do wtorku 4.10 chmury i deszcz, potem do 11.10 przerwa „Księżycowa” Kontynuujemy od 12.10

Nie ma zaplanowanego pokazu do 3.10 włącznie
UWAGA w terminie od 04.10 do 11.10 włącznie wykorzystując okolice pełni Księżyca (od 4.10 Droga Mleczna nie jest widoczna) NIE będą organizowane pokazy.
Zapraszamy od 12.10

aktualizacja 02.10 13:00 aktualizowane według modelu ICM https://m.meteo.pl/lutowiska/60
O kolejnych terminach będziemy inf TUTAJ (zwykle rano i po południu) na podstawie aktualnych prognoz pogody

Prosimy o rezerwacje na zaplanowane terminy droga mailową.

PROGRAM

Zapraszamy na obserwacje rozgwieżdżonego nieba. W wybrane noce z Drogą Mleczną lub/oraz na obserwacje Księżyca

Każdy pokaz składa się z części multimedialnej oraz praktycznej.  Będziemy uczyć się orientacji na niebie i rozpoznawania głównych gwiazdozbiorów. Posiadamy wskaźnik laserowy, który pozwala na precyzyjne i łatwe pokazywanie gwiazdozbiorów. Zaobserwujemy najciekawsze skarby na gwieździstym niebie (mgławice, galaktyki i gromady gwiazd) za pomocą dużych teleskopów lub możemy zaobserwować gołym okiem sztuczne satelity latające wokół Ziemi oraz „gwiazdy spadające”.

Podczas nocy kiedy nie ma Księżyca na niebie (widok w pełni rozgwieżdżonego nieba) lub do pierwszej kwadry będziemy obserwować najpiękniejsze obiekty nieba (gromady gwiazd, mgławice i galaktyki) przez duże teleskopy w tym przez największy w Bieszczadach.

BONUS Tylko na pokazach Drogi Mlecznej (jeśli nie ma Księżyca) będzie robione dedykowane zdjęcie (dla każdej grupy pary lub rodziny osobo) na tle Drogi Mlecznej.

Podczas Księżycowych nocy wykonujemy (dla każdego uczestnika pokazu z komórką lub tabletem) zdjęcia Księżyca przez teleskop (z pomocą prowadzącego pokaz astronoma)

Dla każdego uczestnika jest przygotowany leżak

(1h) Planetarium „na żywo” czyli pod prawdziwymi gwiazdami:
 • pokaz multimedialny (prelekcja, diaporamy) w plenerze na leżakach,
 • wędrówka po gwiazdozbiorach w ślad za wskaźnikiem laserowym,
 • obserwacja spadających gwiazd i przelatujących satelitów

(1h) obserwacja przez astronomiczne teleskopy
 • w zależności wielkości grupy mamy aż 8 teleskopów od 70 mm do 458mm (18″) średnicy obiektywu – to największy w Bieszczadach!
 • najciekawszych obiektów Drogi Mlecznej (gwiazdy kolorowe, podwójne, gromady gwiazd, mgławice) i galaktyki (są widoczne nie zależnie od fazy Księżyca!),
 • obserwacja planet – Jowisz (są widoczne chmury w atmosferze planety i jego księżyce) i planeta Saturn z pierścieniem
 • w Księżycowe noce – obserwacja „Srebrnego Globu” i kraterów na jego powierzchni, duże powiększenie pozwala na widok jak przez szyby okienne rakiety „Apollo”. Zobaczymy kratery i wyraźną rzeźbę jego terenu

(ok 0h30) BONUS Pod koniec pokazu w postaci pamiątkowego zdjęcia na tle Drogi Mlecznej LUB Księżyca wykonanego komórką przez teleskop (w zależności od rodzaju pokazu):

 • NA POKAZACH KSIĘŻYCA PAMIĄTKA w postaci zdjęcia Księżyca wykonanego przez za pomocą prowadzącego pokaz astronoma samodzielnie lub przez teleskop komórką lub tabletem

 

 • NOWOŚĆ w tym sezonie: dedykowane zdjęcie dla każdej rezerwacji np. rodzinie, parze osobno na GWIEZDNEJ SOFĘ 🙂
  UWAGA TYLKO na pokazach Drogi Mlecznej

CENNIK

AKTUALNIE BEZ ZMIAN czyli TAK SAMO JAK w minionym sezonie (w 2021 r.)

 • NOWOŚĆ Wrześniowa pogoda nam dala dużo do myślenia i zdecydowaliśmy że nie będziemy już odwoływać pokazów z powodu ew. zachmurzenia (jeśli nie będzie padać oczywiście).
  Ulga pogodowa w praktyce oznacza że obniżymy Państwu cenę biletu jeśli pogoda nie dopisze.
  Pokaz zostanie odwołany TYLKO jeśli ma padać deszcz podczas pokazu.
  Ostateczna decyzja przybycia należy oczywiście tylko do Państwa prosimy tylko o inf zwrotną żeby mieli szanse załapać się i kolejni chętni czekający w kolejce.

Wprowadziliśmy (od 26.09) tzw „ulgę pogodową” odliczaną od ceny podstawowej.

Zwrot 25% po pokazie zastosujemy jeśli pogoda wyraźnie wpłynie na komfort obserwacji: większość części praktycznej nie będzie mogla być zrealizowana lub nie zostanie wykonane bonusowe zdjęcie

Zwrot 50% po pokazie należy się jeśli pogoda nie pozwoli na cześć praktyczna (całkowite zachmurzenie podczas pokazu, nie są widoczne gwiazdy nawet Księżyc ani planety).

Cena podstawowa:
bilet pełny 80 zł/os,
ulgowy 40zl (dla dzieci 6-17 lat),
do 5 lat za darmo

(cena zawiera VAT 8%, wystawiamy paragon fiskalny lub FV na życzenie)
Parking jest za darmo.
Płatność na miejscu tylko gotówką (uprzejmie proszę o przygotowanie dokładnej kwoty).

LOKALIZACJA

Pokazy odbywają się w plenerowym Obserwatorium „Ryś” w Tarnawie Niżnej.

Tarnawa Niżna (wieś) znajduje się w dolinie górnego Sanu w najdzikszej części Bieszczadów.
Dlatego i niebo jest w tej okolicy najbardziej rozgwieżdżone. Dzięki temu można tam doświadczyć prawdziwą magie nieba.

WAŻNE INFORMACJE

 • We wrześniu zalecamy przybyć na miejsce zbiorki (parking) już między 18:45 – 19:00 ponieważ
 • z parkingu odbieramy wszystkich uczestników dokładnie o 19:15 i razem ruszamy na miejsce obserwacji oddalonego od parkingu ok 500 m. Dlatego niezbędne są odpowiednie BUTY turystyczne (najlepiej nieprzemakalne) z bieżnikiem.
 • Do miejsca obserwacji oddalonego od parkingu (ok 500m) prowadzi szlak (droga leśna) po łące dostępna tylko na piechotę (ok 7 min). Choć przewyższenie jest małe (ok 15m), dojście na miejsce wymaga sprawności fizycznej oraz niezbędne są nieprzemakalne turystyczne buty!
 • Bardzo przydatna jest również czołówka lub latarka (wystarczy i ta w komórce)
 • Z doświadczenia ostatnich pokazów widzimy że wiele osób MARZNIE na pokazach, zwłaszcza dzieci. Proszę o zabranie BARDZO CIEPŁYCH ubrań (kurtka, polar, czapka) ponieważ temperatura nocą często spada poniżej ok 5 st.C.
 • Nie można uczestniczyć z psem, bardzo nam przykro, regulamin BdPN nie pozwala na wejście na teren Parku Narodowego z psem

To prawdziwy „koniec świata” dlatego proszę pamiętać żeby:

 1. nie zapomnieć dokumenty dla kierowcy i pasażerów (dowód osobisty wystarczy) w razie kontroli drogowej – patrolującą strażą graniczną ponieważ Tarnawa znajduje się blisko granicy z Ukrainą
 2. drogą często spacerują dzikie zwierzęta (na odcinku Stuposiany – Muczne – Tarnawa proszę jechać bardzo ostrożnie),
 3. brak zasięgu (lub tylko ukraiński) za Mucznym (gdzie jest pełen zasięg i LTE).

REZERWACJA MIEJSC

Do uruchomienia systemu przyjmujemy zapytania wyłącznie e-mailem. Przepraszamy za utrudnienie. Intensywnie pracujemy na nowym systemie rezerwacyjnym.

 1. W razie zainteresowania zaplanowanym pokazem, uprzejmie prosimy wstępną rezerwację drogą mailową na pokazy@gwiezdnebieszczady.pl. Proszę wskazać na który dzień i ile miejsc wstępnie zarezerwować dla Państwa.
 2. Ilość miejsc jest ograniczona dlatego decyduje kolejność rezerwacji. Rezerwacje przyjmujemy na bieżąco. Wysłanie zapytania o uczestnictwo w pokazie nie jest jednoznaczne z rezerwacja miejsc. Rezerwacja miejsc następuję po zwrotnym potwierdzeniu uczestnictwa.
 3. W dzień pokazu rezerwację zamykamy ok g 17:30

ZAINTERESOWANIE DOWOLNYM TERMINEM

W razie zainteresowania konkretnymi (i innymi niż zaplanowanymi) terminami także prosimy o e-mail na pokazy@gwiezdnebieszczady.pl
Nie odpisujemy na każdy e-mail od razu tylko dopiero po zaplanowaniu pokazu w podanym przez Państwa terminie. Wówczas wyślemy w odpowiedzi szczegóły pokazu lub potwierdzenie rezerwacji. Dziękujemy za cierpliwość.

REZYGNACJA

Ostateczna decyzja przybycia Państwa na pokaz należy do Państwa. Można zrezygnować w dowolnym momencie.
W razie rezygnacji z przyjazdu uprzejmie proszę o inf zwrotną (mail) żeby mieli szanse załapać się i kolejni chętni czekający w kolejce na pokaz.

ODWOŁANIE POKAZU

Prognoza może i często ulega zmianie. Dlatego OSTATECZNIE potwierdzamy lub odwołujemy pokaz (TUTAJ) w dzień pokazu najpóźniej 2 godziny przed rozpoczęciem pokazu (aktualnie 17:30, lub i wcześniej po 13:00 jeśli prognoza jest stabilna)

Pokaz odwołujemy tylko w przypadku kiedy według naszej opinii i doświadczeń (na podstawie animacji zdjęć satelitarnych oraz prognozy pogody meteorogramu ICM https://m.meteo.pl/lutowiska/60, https://mapy.meteo.pl – model jest aktualizowany 4 razy na dobę, ok g 1, 7, 13 oraz g 19) są warunki niesprzyjające (długotrwale całkowite zachmurzenie, zbliżający się deszcz lub burza).
Nawet kiedy prognoza jest sprzyjająca, mogą występować anomalie i trudno przewidzieć lokalne zjawiska.

PODSUMOWANIE

 • Odbieramy Państwa z parkingu 19:15, zalecany przyjazd na parking 18:45-19:00, ew. potwierdzenie lub odwołanie pokazu (kwestia akt pogody) pojawi się na stronie do 17:30.
 • zainteresowanie dowolnym terminem (tzw. wstępną rezerwację) można wysłać (mailem) kiedykolwiek. Po zaplanowaniu pokazu w podanym przez Państwa terminie wyślemy w odpowiedzi zaproszenie na pokaz.
 • zwykle z wyprzedzeniem 2-3doby na podstawie prognoz pogody pokaz zostanie zaplanowany (informujemy tutaj na stronie).
 • po zaplanowaniu terminu: przyjmujemy rezerwacje miejsc na konkretny termin. Można rezerwować miejsca na pokaz (mailem) TYLKO jeśli pokaz został zaplanowany (tutaj na stronie).
 • 2-3h przed pokazem: zamykamy rezerwację i pojawi się tutaj na stronie ostateczne potwierdzenie czy pokaz odbędzie się (kwestia ew zmian pogody). Proszę zaczekać na OSTATECZNE POTWIERDZENIE zanim wyruszycie Państwo w drogę
 • w dowolnym momencie: można rezygnować z pokazu –  uprzejmie proszę o inf zwrotną (mail) żeby mieli szanse załapać się i kolejni chętni czekający w kolejce na pokaz

Zapraszam serdecznie
Paweł
organizator pokazów nieba

Menu