Witamy na pokładzie

Przygotowałem podsumowanie informacji oraz parę wskazówek i zasad dotyczących dojazdu oraz pokazu:

Mam uprzejma prośbę o zapoznanie się z całą treścią przekazanych informacji przez wszystkich uczestników.

UWAGA ten dokument sam o sobie nie jest potwierdzeniem rezerwacji. Potwierdzamy wyłącznie mailem

 1. UWAGA ostateczne potwierdzenie czy pokaz odbędzie się pojawi się tutaj: https://pokazy.gwiezdnebieszczady.pl#status w dzień pokazu najpóźniej 1h45 ( zwykle wcześniej) przed rozpoczęciem pokazu. Zanim wyruszycie Państwo w drogę proszę zaczekać i sprawdzić tą informację (nie wysyłamy już mailem).
 2. BARDZO WAŻNA INFORMACJA W pokazie nie można uczestniczyć z domowym zwierzętami (psy, koty itd). Nie można zabierać swojego pupila ani na sam pokaz ani zostawiać go na parkingu w samochodzie. Bardzo nam przykro, regulamin BdPN nie pozwala przebywać na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego ze zwierzętami. Zwierze zamknięte w samochodzie może przyciągać uwagę dziko żyjących zwierząt i doprowadzić do rożnych incydentów.

DOJAZD, PARKING itd.

 1.  parkingu ruszamy wspólnie pieszo o 21:30 dlatego prosimy o punktualne przybycie. Prosimy zaczekać na parkingu na przewodnika, który zaprowadzi całą grupę na miejsce pokazu (oddalone od parkingu ok 500m). Staramy się ujrzeć ze wzgórza nadjeżdżające samochody osób spóźnionych. Wówczas przewodnik schodzi po spóźnione osoby. Jednak nie jesteśmy w stanie zagwarantować zauważenia wszystkich przejeżdżających z opóźnieniem samochodów. Każde spóźnienie dezorganizuje pokaz dlatego prosimy o punktualność.
 2. Pokaz trwa ok 2h Potem wspólnie wracamy na parking. Sposób parkowania samochodów często uniemożliwia wcześniejszy wyjazd z pokazu.
 3. biórka jest na parkingu dedykowanym dla Obserwatorium, które znajduje się 1.7km ZA wsią (nie parking we wsi) Tarnawa Niżna. Parking jest po prawej stronie drogi o czym informuje znak drogowy „Parking Pokazy Nieba”.
  LINK DO MAP Google na parking „Obserwatorium gwiezdnego nieba „Ryś” w Tarnawie Niżnej” https://goo.gl/maps/ygokDtEJSLy8CNNV9 lub link alternatywnyhttps://goo.gl/maps/y21nXekoaMHGJQKL8 (link jest prawidłowy)
 4. Na miejscu pokazu nie ma zasięgu, ale można trafić łatwo i BEZ NAWIGACJI. Miejsce znajduje się na jedynej drodze asfaltowej, która wiedzie ze Stuposian przez wieś Muczne a następnie Tarnawę Niżną, dalej prowadzi na wschód, więc nie można się zgubić.
 5. proszę NIE jechać do Lutowisk na „Punkt widokowy w Parku Gwiezdnego Nieba” (!) ani na żadne przypadkiem znalezione w Internecie! (parę osób jechało w ten sposób na pokaz sugerując się punktem widokowym na mapie google – w tym sezonie nie ma zaplanowanych pokazów na tym miejscu)
 6. Na miejsce zbiorki zapraszamy najlepiej pół godziny lub kwadrans przed rozpoczęciem pokazu.

PŁATNOŚĆ i inne

 1. Płatność na miejscu tylko gotówka według cennika:
  bilet normalny 200 zł/os, ulgowy 150 zł (dla emerytów i studentów), dziecięcy 100 zł (dla dzieci 6-17 lat), do 5 lat za darmo. bilet rodzinny 500 zł (maks 5 os w tym maks 2 os dorosłe )
 2. Ostateczna decyzja przybycia należy oczywiście tylko do Państwa prosimy tylko o inf zwrotną żeby mieli szanse załapać się i kolejni chętni czekający w kolejce.
 3. Niestety na chwilę obecna nie ma WC na miejscu pokazu za co bardzo przepraszamy 🙁 (natomiast intensywnie nad tym pracujemy żeby by było 🙂

Zasady pokazu

 1. W pokazie nie można uczestniczyć z domowym zwierzętami (psy, koty itd). Nie można zabierać swojego pupila ani na sam pokaz ani zostawiać go na parkingu w samochodzie. Bardzo nam przykro, regulamin BdPN nie pozwala przebywać na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego ze zwierzętami. Zwierze zamknięte w samochodzie może przyciągać uwagę dziko żyjących zwierząt i doprowadzić do rożnych incydentów.
 2. Na pokazie nie wolno spożywać alkoholu ani środków odurzających, takie osoby będą wypraszane z pokazu. Alkohol nawet w małych ilościach powoduje wyraźne obniżenie czułości oka i problemy z ostrzeniem wzroku. Zachwycające obiekty obserwowane gołym okiem i przez teleskop (np gromady gwiazd) wymagają precyzyjnego zaostrzenia teleskopu a wszelkie używki znacząco to utrudniając. W celu rozgrzania się sugerujemy zabrać termos z gorącą herbata.
 3. Zalecamy założyć bardzo cieple ugrania nawet latem (!) i buty górskie lub turystyczne (nieprzemakalne z bieżnikiem) ponieważ teren pokazu to skoszona łąka i na ścieżce są nie wielkie kolejny. Z doświadczenia ostatnich pokazów widzimy że wiele osób MARZNIE na pokazach, zwłaszcza dzieci. Proszę o zabranie BARDZO CIEPŁYCH ubrań (kurtka, polar, czapka). Jeśli macie Państwo koc, lub śpiwór proszę zabrać z sobą.
 4. Zalecamy wziąć ze sobą czołówkę lub latarkę (wystarczy z telefonu) na spacer z parkingu na miejsce pokazu. Prosimy rozważnie używać latarek:
  • nie świecić w twarz innych osób ani białym ani czerwonym światłem
  • podczas samego pokazu wolno używać tylko czerwone światło bo światło białe zaburza adaptacji wzroku do ciemności

Tarnawa Niżna znajduje się w dolinie górnego Sanu w najdzikszej części Bieszczadów.
Dlatego i niebo jest w tej okolicy najbardziej rozgwieżdżone. Dzięki temu można tam doświadczyć prawdziwą magie nieba.

To prawdziwy „koniec świata” dlatego:

 1. nie zapomnieć dokumenty dla kierowcy i pasażerów (dowód wystarczy) w razie kontroli drogowej strażą graniczną ponieważ Tarnawa znajduje się tuz obok granicy PL-UA
 2. Na odcinku Stuposiany – Muczne – Tarnawa proszę jechać bardzo ostrożnie ponieważ drogą często spacerują dzikie zwierzęta (w tym i Żubry).
 3. Zasięg PL kończy się w Mucznym (gdzie jest pełen zasięg i LTE, także hotel i restauracja gdzie smacznie gotują) dalej brak zasięgu lub tylko ukraiński.
 4. Jeśli chodzi o kolejne atrakcje (warto przyjechać do doliny Sanu wcześniej) gdzie jest Muzeum wypału węgla, Zagroda żubrów, Muzeum leśnictwa (obok hotelu z restauracją), Wieża widokowa nad Mucznym i inne atrakcje
  W Mucznem są restauracje.

Mamy uprzejma prośbę o zapoznanie się z treścią przekazanych informacji przez wszystkich uczestników.